آمریکا وارد رویارویی با اسرائیل می‌شود؟

تصمیم دولت اسرائیل برای ساخت و سازها در بیت المقدس شرقی، علی رغم مخالفت آشکار و علنی آمریکا می تواند مشکلاتی در روابط این کشور با آمریکا ایجاد کند.

دولت بریتانیا نیز تخلیه خانواده های عرب فلسطینی از خانه های خود را محکوم کرده است.

این مساله می تواند تنش های رو به فزون میان اسرائیل و آمریکا بر سر پروژه های ساخت و سازها را آشکارتر و شفاف تر کند.

دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در راستای پیشبرد طرح توسعه شهرک های جدید یهودی در منطقه شیخ جراح در بیت المقدس شرقی، دولت اوباما را به چالش کشیده است.

تصمیم برای اخراج خانواده های فلسطینی طی دو روز گذشته پس از دیدار یک مقام بلندپایه آمریکایی از منطقه، تصمیم اسرائیلی ها را بیش از پیش بحث برانگیزتر می کند.

اسرائیل می گوید این اقدام به دنبال تصمیم دادگاه در مورد مالکیت زمین بود اما مساله این است که هر مساله ای مرتبط با ساخت و ساز در بیت المقدس شرقی، سیاسی است.

پروژه های متعددی تا کنون به دلیل حساسیت برانگیزی آنها، معلق مانده اند.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در راستای تلاش هایش برای از سرگیری روند ناکام صلح خاورمیانه از اسرائیل خواسته تا تمام ساخت و سازها را متوقف کند.

بسیاری از هواداران یهودی اسرائیل در آمریکا نیز به نظر آماده حمایت از رویکرد رئیس جمهور آمریکا هستند.

بنیامین نتانیاهو با علم بر این موضوع و دشواری های موضعی که در پیش گرفته، می خواهد تغییری در معادلات مربوط به ساخت و سازها ایجاد کند و توجهات را از موضوع تفرقه آمیز شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی به ایده یک بیت المقدس واحد تحت کنترل اسرائیل معطوف کند.

در مورد بیت المقدس واحد، همدلی بیشتری در میان اسرائیل و هواداران این کشور در خارج وجود دارد.

توپ هم اکنون در زمین آمریکا قرار گرفته است.

هنوز روزهای اولیه طرح دیپلماتیک آقای اوباما در خاورمیانه است اما به نظر می رسد برنامه مورد نظر او با مشکلاتی همراه شده است.

آیا این زمانی است که باید با اسرائیل وارد رویارویی شد یا شاید دولت آمریکا ترجیح می دهد تا ناخشنودی خود را اعلام کند و سعی کند برای عبور از این مانع به مذاکره بپردازد؟

مطالب مرتبط