شهروند بریتانیا شدن احتمالا سخت تر می شود

Image caption تصویب این طرح باعث می شود نظام کسب امتیاز برای شهروندی بریتانیا گسترده تر شود

دولت بریتانیا امروز خطوط اصلی پیشنهادهایی را مطرح می کند که در صورت تصویب باعث می شود برخی مهاجران غیراروپایی در این کشور دشوارتر بتوانند مقام شهروندی بریتانیا را کسب کنند.

بنابه این پیشنهاد، مهاجران غیراروپایی باید تعداد معینی امتیاز کسب کنند تا بتوانند از اداره مهاجرت بریتانیا تقاضای شهروندی کنند.

اگر این مقررات وضع شود وزارت کشور بریتانیا به مهاجران غیراروپایی که مهارت های ویژه دارند، امتیاز می دهد تا در کسب شهروندی موفق تر باشند اما از آنهایی که "رفتار بد" داشته اند، امتیاز کم می کند.

تا کنون مقام شهروندی بریتانیا تقریبا به طور خودکار بعد از پنج سال کار و زندگی در این کشور اعطا می شده است. افرادی که در طی پنج سال زندگی و کار در بریتانیا توانسته بودند زبان انگلیسی را فرا گیرند، طبق قانون مالیات پرداخته بودند و از قانون پیروی کرده بودند، معمولا شهروند این کشور می شده اند.

نظام جمع آوری امتیاز باعث می شود که مهاجرها برای شهروند بریتانیا شدن مجبور باشند بیش از گذشته در جامعه مشارکت داشته باشند.

بنا به طرح پیشنهادی، مهاجرانی که مهارت ها و مدارک تحصیلی آنها از دید وزارت کشور بریتانیا مطلوب است، می توانند برای کسب گذرنامه بریتانیایی امتیاز کسب کنند. اما مهاجران غیر اروپایی که وزارت کشور بریتانیا آنها را افرادی می داند که رفتار بدی داشته اند، امتیاز از دست می دهند.

جنت بری، گزارشگر بی بی سی می گوید که بسیاری معتقدند که منظور وزارت کشور از "رفتار بد" شرکت در تظاهرات بر علیه دولت بریتانیاست، مانند تظاهرات علیه مشارکت بریتانیا در جنگ در افغانستان.

فیل وولاس، وزیر مهاجرت بریتانیا، می گوید این برنامه از چند جنبه کارآیی خواهد داشت: "ما تلاش داریم شمار مهاجرانی که گذرنامه بریتانیایی می گیرند را کاهش دهیم. ما نمی خواهیم افرادی را به شهروندی این کشور بپذیریم که نمی توانند به این جامعه کمک کنند. ما سعی داریم مطمئن باشیم که در فرار مغزها از کشورهایی که به وجود آنها نیاز مبرم دارند، سهم نداریم و به این ترتیب به بقیه جهان آسیبی وارد نمی کنیم."

وزیر مهاجرت بریتانیا افزود: "ما تلاش داریم به مهاجران کمک کنیم بهتر در این جامعه ادغام شوند."

موافقان طرح جدید می گویند که این طرح میان کسب مقام شهروندی و نیازهای اقتصادی بریتانیا ارتباط روشن تری ایجاد می کند.

کسب امتیاز برای به دست آوردن مقام شهروندی در بریتانیا ممکن است شامل این شرط باشد که متقاضی در صورت کسب این مقام باید حاضر باشد که در هر نقطه ای از بریتانیا که وزارت کشور برای او تعیین کرده زندگی و کار کند. وزارت کشور بریتانیا همچنین ممکن است از واجدین شرایط بخواهد که کار داوطلبانه (بدون دستمزد)، نیز انجام دهند.

حزب محافظه کار بریتانیا در واکنش به این پیشنهاد گفته است که گرچه نشانه استیصال دولت کارگری است اما همچنین ثابت می کند که دولت کارگری متوجه شده است که مهاجرت به این کشور از کنترل خارج شده است.

مطالب مرتبط