اتهام بازداشت‌شدگان در سین‌کیانگ چین اعلام شد

رسانه های دولتی چین می گویند هشتاد و سه نفر طی ناآرامی های ماه پیش در استان سین کیانگ در غرب این کشور به طور رسمی تحت بازداشت قرار گرفته اند.

خبرگزاری شینهوای چین می گوید این افراد با اتهاماتی از قبیل قتل و ایجاد حریق عمدی رو به رو خواهند شد.

به دنبال تظاهرات خشونت آمیز در شهر اورومچی در استان سین کیانگ، پلیس صدها نفر از معترضان را بازداشت کرد. این افراد به کشتن دو اویغور توسط دو چینی نژاد هان معترض بودند.

در درگیری میان اویغورها و چینی های نژاد "هان" بیش از 180 نفر کشته شدند. چین می گوید 137 نفر از کشته شدگان از چینی های "هان" بودند.

درگیری ها بین مسلمانان اویغور و ساکنان چینی تبار استان سین کیانگ در اورومچی، مرکز استان سین کیانگ ظاهرا در پی انتشار خبری در مورد حمله چینی ها به مهاجران اویغور در جنوب چین آغاز شد.

چینی های "هان" اکثریت جمعیت چین را تشکیل می دهند و مخالفان حکومت چین در سین کیانگ، دولتی مرکزی را متهم می کنند که به منظور تغییر در ترکیب قومی این استان و محو فرهنگ بومی آن، "هان" ها را به مهاجرت به این بخش از چین تشویق کرده اند.

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده اند و برخی سازمان های تندرو این بخش از چین خواستار جدایی سین کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شده اند.

مطالب مرتبط