بیل کلینتون وارد کره شمالی شد

گزارش سفر کلینتون از تلویزیون کره جنوبی
Image caption رسانه های کره جنوبی خبر سفر کلینتون را با تفاسیری منتشر کرده اند

رئیس جمهوری پیشین آمریکا به منظور تلاش برای رهایی دو شهروند بازداشتی آمریکایی به کره شمالی سفر کرده است.

روز سه شنبه، 4 اوت (13 مرداد) گزارش شد که بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و همسر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، به منظور مذاکره پیرامون آزادی دو روزنامه نگار آمریکایی که در کره شمالی بازداشت شده اند وارد پیونگیانگ، پایتخت این کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، آقای کلینتون بامداد سه شنبه وارد فرودگانه پینوگیانگ شد و مورد استقبال چند تن از مقامات این کشور، از جمله کیم کی گوان، سرپرست مذاکرات هسته ای کره شمالی قرار گرفت.

در این گزارش آمده است که هنگام ورود آقای کلینتون به فرودگاه، "دختر خردسالی با خوشامدگویی به آقای کلینتون، دسته گلی به او تقدیم کرد."

سفر غیر مترقبه بیل کلینتون در حالی گزارش می شود که روابط کره شمالی با جامعه جهانی به دلیل آزمایش های هسته ای و موشکی اخیر این کشور به شدت تیره شده است.

هدف از این سفر درخواست از رهبران کره شمالی برای آزادی لورا لینگ، 32 ساله، و ایونا لی، 36 ساله، دو روزنامه نگار کره ای تبار آمریکایی است که روز 17 مارس و هنگام گزارشی از فرار پناهجویان کره شمالی از طریق چین، در مرز کره شمالی و چین بازداشت شدند.

Image caption رژیم کمونیستی کره شمالی در صدد کسب امتیاز سیاسی از ماجرای لی و لینگ است

در ماه ژوئن، یک دادگاه کره شمالی این دو زن خبرنگار را به جرم "ورود غیرقانونی و تلاش برای ارتکاب جرایم جدی" هر کدام به دوازده سال "اصلاح از طریق کار" محکوم کرد.

ظاهرا اصطلاح اصلاح از طریق کار اجباری به حبس با کار اجباری اطلاق می شود.

رسانه های خبری کره شمالی، که در انحصار دولت این کشور است، گفته اند که این دو شهروند آمریکایی به اقدام برای تبلیغ علیه وجهه کره شمالی با انگیزه های سیاسی از طریق ساخت فیلم های کارتونی اعتراف کرده اند.

خانم ها لینگ و لی گزارشگران شبکه تلویزیونی "کارنت تی وی"، مستقر در کالیفرنیا هستند که توسط آل گور، معاون رئیس جمهوری در زمان زمامداری بیل کلینتون، تاسیس شده است.

تلاش کره شمالی برای برقراری تماس؟

ماه گذشته کره شمالی به لورا لینگ اجازه تماس تلفنی با خواهر او را داد که طی آن، خانم لی گفت "ما قوانین کره شمالی را نقض کرده ایم و لازم است دولت آمریکا به ما کمک کند."

ظاهرا هدف دستگاه های امنیتی رژیم کمونیستی کره شمالی از این اقدام ارسال پیامی برای مقامات آمریکایی در این زمینه بوده است که برای کسب آزادی دو شهروند خود باید امتیازاتی را به کره شمالی بدهند.

Image caption ملاقات کیم و آلبرایت بالاترین سطح تماس آمریکا و کره شمالی بوده است

پیش از این رسانه های گروهی کره جنوبی گفته بودند که دولت های آمریکا و کره شمالی به مشورت هایی برای حل این مشکل مبادرت کرده اند هرچند این گزارش ها رسما تایید نشد.

براساس این گزارش ها، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیشنهاد کرده بود تا آل گور را به عنوان نماینده ویژه خود به منظور حل و فصل این بحران به کره شمالی اعزام کند اما دولت کره شمالی این پیشنهاد را رد کرده بود ظاهرا با این انتظار که با اعزام مقام عالیرتبه تری، امکان مذاکرات سیاسی بین دو طرف فراهم آید.

در عین حال، دولت آمریکا تاکیده داشته است که بهیچوجه حاضر نیست ماجرای بازداشت دو شهروند خود را با اختلاف ناشی از برنامه های هسته ای کره شمالی مرتبط سازد و برای آزادی آنان، به امتیاز دهی در این زمینه مبادرت ورزد.

بیل کلینتون از سال 1992 تا سال 2000 برای دو دوره سمت ریاست جمهوری آمریکا را برعهده داشت و در زمان زمامداری او، نخستین تماس در سطوح بالا بین دولت های ایالات متحده و کره شمالی برقرار شد.

در اکتبر سال 2000، مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، به پیونگیانگ سفر کرد و در ملاقات با مقامات کره شمالی، از جمله کیم جونگ ایل، رهبر این کشور، مذاکراتی را برای بهبود روابط دو جانبه انجام داد.

مقامات آمریکایی هنوز در مورد خبر ورود بیل کلینتون به کره شمالی اظهار نظر رسمی نکرده اند و معلوم نیست که چه کسانی آقای کلینتون را در این سفر همراهی می کنند.

برخی منابع گفته اند که مقامات کره شمالی از طریق دفتر نمایندگی خود در سازمان ملل از آمریکاییان خواسته بودند هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، یا همسرش بیل کلینتون را برای گفتگو پیرامون ماجرای بازداشت و محاکمه دو شهروند آمریکایی به پیونگیانگ اعزام کنند اما این گزارش ها نیز مورد تایید قرار نگرفته است.

به گفته رسانه های خبری کره جنوبی، احتمال دارد بیل کلینتون در طول اقامت در کره شمالی با کیم جونگ ایل، رهبر این کشور هم دیدار کند.

مطالب مرتبط