ملاقات بیل کلینتون با رهبر کره شمالی

گزارش سفر کلینتون از تلویزیون کره جنوبی
Image caption رسانه های کره جنوبی خبر سفر کلینتون را با تفاسیری منتشر کرده اند

بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که به کره شمالی سفر کرده با کیم جونگ ایل، رئیس جمهوری این کشور ملاقات و گفتگو کرده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی، ملاقات آقای کلینتون با رهبر کره شمالی را تایید کرده ولی در باره جزئیات مذاکرات آنان اطلاعاتی نداده است.

روز سه شنبه، 4 اوت (13 مرداد) گزارش شد که بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا ، به منظور مذاکره پیرامون آزادی دو روزنامه نگار آمریکایی که در کره شمالی بازداشت شده اند وارد پیونگیانگ، پایتخت این کشور شده است.

هدف از این سفر درخواست از رهبران کره شمالی برای آزادی لورا لینگ، 32 ساله، و ایونا لی، 36 ساله، دو روزنامه نگار کره ای تبار آمریکایی است که روز 17 مارس و هنگام گزارشی از فرار پناهجویان کره شمالی از طریق چین، در مرز کره شمالی و چین بازداشت شدند.

Image caption رژیم کمونیستی کره شمالی در صدد کسب امتیاز سیاسی از ماجرای لی و لینگ است

در ماه ژوئن، یک دادگاه کره شمالی این دو زن خبرنگار را به جرم "ورود غیرقانونی و تلاش برای ارتکاب جرایم جدی" هر کدام به دوازده سال "اصلاح از طریق کار" محکوم کرد.

ظاهرا اصطلاح اصلاح از طریق کار اجباری، به حبس با کار اجباری اطلاق می شود.

رسانه های خبری کره شمالی، که در انحصار دولت این کشور است، گفته اند که این دو شهروند آمریکایی به اقدام برای تبلیغ علیه وجهه کره شمالی با انگیزه های سیاسی از طریق ساخت فیلم های کارتونی اعتراف کرده اند.

لورا لینگ و ایونا لی، گزارشگران شبکه تلویزیونی "کارنت تی وی"، مستقر در کالیفرنیا هستند که توسط آل گور، معاون رئیس جمهوری در زمان زمامداری بیل کلینتون، تاسیس شده است.

ماه گذشته کره شمالی به لورا لینگ اجازه تماس تلفنی با خواهر او را داد که طی آن، خانم لی گفت "ما قوانین کره شمالی را نقض کرده ایم و لازم است دولت آمریکا به ما کمک کند."

ظاهرا هدف دستگاه های امنیتی رژیم کمونیستی کره شمالی از این اقدام ارسال پیامی برای مقامات آمریکایی در این زمینه بوده است که برای کسب آزادی دو شهروند خود باید امتیازاتی به کره شمالی بدهند.

سفر غیر مترقبه بیل کلینتون در حالی گزارش می شود که روابط کره شمالی با جامعه جهانی به دلیل آزمایش های هسته ای و موشکی اخیر این کشور به شدت تیره شده است.

مطالب مرتبط