کره شمالی دو خبرنگار آمریکایی را آزاد کرد

لی و لینگ
Image caption این دو شهروند آمریکا به 12 سال زندان در کره شمالی محکوم شده بودند

در پی سفر بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به کره شمالی، کیم جونگ ایل، رهبر این کشور فرمان عفو و آزادی دو خبرنگار آمریکایی که در کره شمالی زندانی شده بودند را صادر کرده است.

بیل کلینتون روز سه شنبه (4 اوت) با کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی دیدار کرد.

سفر غیرمنتظره وی به کره شمالی با هدف آزادی لورا لینگ، 32 ساله، و ایونا لی، 36 ساله، دو روزنامه نگار آمریکایی که 17 مارس امسال در مرز کره شمالی و چین دستگیر شده بودند، انجام شد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرده است که دو شهروند آمریکا آزاد شده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که بیل کلینتون و این دو خبرنگار، کره شمالی را به مقصد آمریکا ترک کرده اند.

این دو نفر به جرم "ورود غیرقانونی و تلاش برای ارتکاب جرایم جدی" هر یک به دوازده سال حبس با کار اجباری محکوم شده بودند.

خبرگزاری دولتی کره شمالی می گوید که آقای کلینتون از طرف باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیام شفاهی به رهبر کره شمالی داده که در آن از کیم جونگ ایل تشکر شده است.

کاخ سفید ضمن رد این خبر گفته است که باراک اوباما پیامی به رهبر کره شمالی نداده است.

لورا لینگ و ایونا لی، گزارشگران شبکه تلویزیونی "کارنت تی وی"، مستقر در کالیفرنیا هستند که توسط آل گور، معاون رئیس جمهوری در زمان زمامداری بیل کلینتون، تاسیس شده است.

ماه گذشته کره شمالی به لورا لینگ اجازه تماس تلفنی با خواهر او را داد که طی آن، خانم لی گفت "ما قوانین کره شمالی را نقض کرده ایم و لازم است دولت آمریکا به ما کمک کند."

گفته میشود که هدف دستگاه های امنیتی کره شمالی از این اقدام ارسال پیامی برای مقامات آمریکایی در این زمینه بوده است که برای کسب آزادی دو شهروند خود باید امتیازاتی به کره شمالی بدهند.

سفر بیل کلینتون در حالی انجام شد که روابط کره شمالی با جامعه جهانی به دلیل آزمایش های هسته ای و موشکی اخیر این کشور به شدت تیره شده است.

مطالب مرتبط