اردوغان با رهبر حزب کرد ترکیه دیدار کرد

Image caption رجب طیب اردوغان و احمد ترک

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه برای اولین بار طی دو سال گذشته، با احمد ترک، رهبر حزب کرد "جامعه دموکراتیک" دیدار کرده است.

این حزب، یکی از اصلی ترین احزاب حامی کردها در ترکیه به شمار می رود.

دیدار این دو سیاستمدار در محل ساختمان پارلمان ترکیه در آنکارا صورت گرفته و از سوی برخی به نشانه تلاش دولت ترکیه برای حل مشکل کردها از راه های سیاسی قلمداد می شود.

آقای اردوغان گفته راه به سوی صلح، طولانی و دشوار خواهد بود. او تاکید کرده که تلاش های صلح در این زمینه در کوتاه مدت به مشکلات پایان نخواهد داد.

ناظران می گویند آقای اردوغان می خواهد پیش از اعلام هر نوع طرح و برنامه ای، از طریق این دیدار، واکنش جامعه را مورد سنجش قرار دهد.

برخی از این برنامه ها شامل اصلاحات در سیستم آموزشی و پخش برنامه های رادیو و تلویزیونی است.

حزب جامعه دموکراتیک ترکیه در حال حاضر در پارلمان 550 نفری ترکیه، 21 کرسی در اختیار دارد.

در دادگاه قانون اساسی ترکیه پرونده ای علیه این حزب مطرح است و این احتمال وجود دارد که فعالیت آن غیر قانونی اعلام شود.

ترکیه و معضل کردها

ترکیه از مذاکره با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) امتناع می وزرد. این گروه در بیست و پنج سال گذشته وارد مبارزه ای مسلحانه با دولت ترکیه شده است.

بحران کردهای ترکیه از سال های دهه 80 میلادی و به دنبال تلاش برخی گروه های کرد برای تشکیل یک کردستان مستقل آغاز شد.

نزدیک به چهل هزار نفر تا کنون در این درگیری ها کشته شده اند. صدها نفر از کردهای ترکیه در اوج درگیری ها با نیروهای دولتی این کشور در آن سال ها ناپدید شدند.

دولت ترکیه برای بهبود وضعیت کردهای این کشور اخیرا تلاش هایی کرده است. اقلیت کردها که عمدتا در شرق ترکیه مستقر هستند، حدود بیست درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط