'آمریکا از اسرائیل خواست یک سال شهرک نسازد'

Image caption خبرگزاری ها می گویند شمار شهرک نشینان یهودی در کرانه باختری به شدت افزایش یافته است

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشته است آمریکا از اسرائیل خواسته است فعالیت های ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن را برای یک سال متوقف کند.

انگیزه آمریکا از مطرح کردن این خواسته کمک به احیای مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها بوده است.

این روزنامه در گزارش خود آورده است که جورج میچل، نماینده رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه، در ملاقاتی که هفته پیش با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اسرائیل داشت، از او خواست شهرک سازی در کرانه باختری موقتا متوقف شود.

هاآرتص گزارش کرده است که آقای نتانیاهو در پاسخ به آقای میچل گفته است که توقف ساخت و سازهای اسرائیل در صورت به اجرا درآمدن، بیشتر از شش ماه نخواهد بود.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در باره گزارش هاآرتص اظهار نظر نکرد اما گفت که اسرائیل تلاش دارد با آمریکا در ارتباط با ادامه ساخت شهرک های یهودی نشین به توافق برسد.

دولت خودگردان فلسطینی می گوید اگر اسرائیل شهرک سازی های خود در کرانه باختری را متوقف نکند، حاضر نخواهد بود به میز مذاکره برگردد.

نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه، پس از ملاقات با نخست وزیر اسرائیل گفته بود که از نتیجه گفتگوهای سه ساعته خود با آقای نتانیاهو راضی است.

پس از پایان این گفتگو دو طرف اظهار داشتند در باره شهرک های یهودی نشین کرانه باختری به تفاهم نزدیک می شوند و مذاکرات آنان تا رسیدن به یک صلح جامع ادامه خواهد یافت.

شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری موجب بروز اختلافات جدی میان اسرائیل و آمریکا شده است.

رئیس جمهوری آمریکا خواستار متوقف شدن تمام فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری است.

آقای نتانیاهو تا کنون از انجام این درخواست خودداری کرده است.

جورج میچل همچنین با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مذاکره کرد.

جورج میچل بعد از دیدار با محمود عباس گفته بود که برای پیشبرد مذاکرات صلح خاورمیانه، طرف های ذینفع باید تدابیری اتخاذ کنند که برخی از آن ها "دشوار و جنجالیست".

مطالب مرتبط