به روز شده:  11:31 گرينويچ - جمعه 07 اوت 2009 - 16 مرداد 1388

رهبر طالبان پاکستان 'کشته شد'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شواهد بیشتری به دست آمده که نشان می دهد بیت الله محسود، فرمانده طالبان در جریان یک حمله موشکی آمریکا کشته شده است.

بنا به گزارش ها یک دستیار محسود تایید کرد که در اثر هواپیماهای بدون سرنشین به محلی که او در آنجا سکونت داشت، این فرمانده طالبان کشته شده است.

بیت الله محسود از رهبران اصلی طالبان است که به گفته مقامات آمریکایی به دیگر اعضای طالبان و همچنین شبکه القاعده در پاکستان پناه می دهد.

منابع محلی به بی بی سی گفته اند رهبران طالبان در ناحیه وزیرستان جنوبی جلسه ای تشکیل داده اند تا جانشین او را انتخاب کنند.

به گفته یک گزارشگر بی بی سی در شهر پیشاور، حکیم الله محسود، مولانا عظمت الله و ولی الرحمان، سه فردی هستند که به عنوان جانشین احتمالی بیت الله محسود مورد نظر قرار دارند.

اعضای خانواده محسود قبلا تایید کرده اند که یکی از همسران آقای محسود در حمله موشکی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در وزیرستان جنوبی در روز چهارشنبه کشته شد.

با این حال مردمی که نزدیک به محل وقوع حمله موشکی زندگی می کنند به بی بی سی گفتند آقای محسود همزمان با همسرش کشته شده است.

اورلا گرین گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد می گوید دور افتاده و دور از دسترس بودن ناحیه وقوع حادثه باعث آن شده که تایید اخبار با تاخیر صورت گیرد.

پیشتر هم یک مقام آمریکایی گفت "دلایلی برای این باور هست که گزارش های مرگ او ممکن است درست باشد، اما قابل تایید نیست."

بیت الله محسود در سال 2005

بیت الله محسود رهبر طالبان در پاکستان است

وزیرستان جنوبی پایگاه محسود است که دولت پاکستان او را مسئول یک رشته بمبگذاری های انتحاری در کشور می داند.

از ژوئیه 2007 که نیروهای دولتی یک مسجد تندروها در اسلام آباد را از دست نیروهای وفادار به محسود خارج کردند، حدود دو هزار نفر در حملات افراط گرایان در سراسر پاکستان کشته شده اند.

ظاهرا محل وقوع حادثه خانه پدرزن بیت الله محسود در پانزده کیلومتری شمال شرق شهر لادا در وزیرستان بوده است و موشک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در ساعت یک بامداد چهارشنبه پنجم ژوئیه به وقت محلی شلیک شد.

افراد محلی به بی بی سی گفتند که در حمله چهارشنبه دو موشک به خانه پدر زن بیت الله محسود اصابت کرد.

آنها گفتند که شمار زیادی از خویشاوندان آقای محسود در این حمله مجروح شده اند.

بیشتر حملات انجام شده در پاکستان توسط ارتش آمریکا، علیه مناطق قبیله نشین در شمال و جنوب وزیرستان بوده است و با انتقاد دولت پاکستان مواجه شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.