مرگ سه نفر بر اثر تب خونی در تاجیکستان

Image caption اعظم میرزایف، معاون وزیر بهداشت و پزشک ارشد بهداری عمومی

در ناحیه تورسون زاده در غرب تاجیکستان سه نفر بر اثر ابتلا به بیماری تب "هیماراگی" یا تب خونی (hemorrhagic fever) جان خود را از دست داده اند. در میان کشته شدگان یک پزشک محلی نیز هست.

بنا به گزارش وزارت بهداشت تاجیکستان حدود 25 نفر دیگر به ظن ابتلا به این بیماری واگیر و مهلک تحت مراقبت پزشکان قرار دارند.

اعظم میرزایف، معاون وزیر بهداشت و پزشک ارشد بهداری عمومی در تاجیکستان که با هیاتی از پزشکان در ناحیه تورسونزاده قرار دارد، می گوید که نخست یک ساکن روستای "زیارت توت" به هنگام برداشت غله و گزیدن شدن توسط کنه به این بیماری مسری و مهلک مبتلا شد و به طور ناگهانی فوت کرد.

بردار این شخص هم که جسد او را شسته (غسل داده) بود، در گذشته و نفر دیگری هم که در جریان غسل این جسد شرکت داشته، در بیمارستان بستری شده است.

آقای میرزایف گفت که عسکر عمرف، پزشک بهداری و رئیس بخش بیماریهای همه گیر بیمارستان شهر تورسونزاده هم که مبتلایان را معاینه کرده بود، در اثر ابتلا به تب خونین جان داده است.

حالا ماموران پلیس در رفت و آمد بیمارستانی را تحت کنترل دارند.

در همین حال معاون وزیر بهداشت تاجیکستان تاکید کرد که در بیمارستان دارو و تجهیزات ضروری برای مداوای بیماران وجود دارد و خطر شیوع آن جامعه را تهدید نمی کند.

Image caption ناحیه تورسونزاده از نواحی صنعتی و پرجمعیت تاجیکستان محسوب می شود

اما به گفته وی، روز پنج شنبه 11 هیات پزشکی عبارت از 33 نفر به روستاهای "زیارت توت" و "سرکار" ناحیه تورسونزاده و یکی از محلات این شهر اعزام شده و وضعیت را تحت نظارت گرفته اند.

طبق اطلاع منابع رسمی، در بنای حکومت شهر تورسونزاده به ، معاون وزیر بهداشت، یک ستاد بهداری به رهبری اعظم میرزایف ایجاد شده است.

ناحیه تورسونزاده که تقریبا در 60 کیلومتری غرب شهر دوشنبه و در نزدیکی مرز با ازبکستان واقع است ، از نواحی صنعتی و پرجمعیت تاجیکستان محسوب می شود و بزرگ ترین کارخانه آلومینیوم در آسیای میانه در این منطقه واقع است.

بیماری تب خونین در سال 1978 در قاره آفریقا ثبت شده و در آن حادثه حدود 400 نفر در اثر این بیماری فوت کرده اند.

علایم نخست این بیماری از ضعف شدید، سردرد شدید، درد شکم، اسحال و دردهای عضلات بدن است و بعدا سرفه خشک و درد شدید در قفس سینه پیدا می شود.