'منع دانشجویان ترکمنستان از سفر به خارج'

قربانقلی وردی محمدف، رئیس جمهور ترکمنستان
Image caption قربانقلی وردی محمدف، رئیس جمهور ترکمنستان

صدها دانشجو در ترکمنستان در آسیای مرکزی از سفر به خارج برای ادامه تحصیل منع شده اند.

به این دانشجویان گفته شده که برای خروج از کشور نیازمند کسب مجوز ویژه هستند.

مقام های ترکمنستان به خصوص جوانانی را هدف این ممنوعیت قرار داده اند که برای ادامه تحصیل از سوی نهادهای مورد حمایت دولت آمریکا دعوت شده اند.

ریحان دمیتری، خبرنگار بخش آسیای مرکزی بی بی سی می گوید صدها دانشجوی این کشور خواهان کسب این مجوز از وزارت آموزش برای خروج از ترکمنستان برای ادامه تحصیلات خود هستند.

گزارش ها از ترکمنستان حاکی از آن است که برخی دانشجویان توسط مقام های اداره مهاجرت از پرواز به خارج نهی شده و در برخی مواقع از هواپیما به بیرون هدایت شده اند. این مقامات گفته اند که دانشجویان برای خروج از کشور نیازمند مهر ویژه ای در گذرنامه هایشان هستند.

بسیاری از دانشجویانی که از سفر به خارج نهی شده اند قرار بود در دوره ای که توسط "شورای آمریکایی برای تحصیلات بین المللی" در قراقستان و قرقیزستان حمایت می شد، شرکت کنند.

یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه آمریکایی آسیای مرکزی در بیشکک، پایتخت قرقیزستان است.

سفارت آمریکا در عشق آباد می گوید آمریکا نگران مسایل پیش آمده است.

استانداردهای آموزشی در ترکمنستان، پائین ترین در کشورهای منطقه است که دلیل آن، سیاست های مخرب صفرمراد نیازف، رئیس جمهور قبلی است.

طی دهه گذشته، آقای نیازف مدارک دانشگاه های خارجی را غیر قانونی اعلام کرد، دوران آموزش اجباری را به 9 سال کاهش داد و مردم کشورش را وادار کرد تا به جای کتاب های آموزشی رایج، کتاب "روحنامه" را که او نوشته بود به عنوان بخشی از دروس اجباری، بخوانند.

جند سال پیش بخش اول کتاب روحنامه با يک موشک روسی از بايکانور، ميدان پرتاب سفينه های فضايی در قزاقستان، به فضا فرستاده شد.

رئیس جمهور فعلی ترکمنستان برای اصلاح امور، تغییراتی را ایجاد کرده اما تحلیلگران می گویند کیفیت آموزش در این کشور عمدتا بدون تغییر مانده است.

مطالب مرتبط