دیپلمات منتقد اسرائیلی به کشورش فراخوانده شد

بنیامین نتانیاهو
Image caption سرکنسول اسرائیل در بوستون می گوید سیاست های بنیامین نتانیاهو به وجهه کشورش لطمه زده است

وزارت امورخارجه اسرائیل یکی از دیپلمات های بلندپایه خود را به خاطر انتقاد از سیاست خارجی این کشور به بیت المقدس فراخوانده است.

ناداو تامیر، سرکنسول اسرائیل در شهر بوستون آمریکا هفته آینده به این کشور باز می گردد تا درباره انتقاد از سیاست خارجی دولت بنیامین نتانیاهو در برابر ایالات متحده توضیح دهد.

آقای تامیر در یک یادداشت داخلی هشدار داده بود سیاست های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بر روابط راهبردی با آمریکا تاثیر مخربی خواهد داشت. او در این نامه سه صفحه ای که محتوای آن به وسیله کانال 10 تلویزیون اسرائیل فاش شد، خاطرنشان کرده است دولت نتانیاهو با علنی کردن اختلافات خود با باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده، جامعه یهودیان آمریکا را در وضع دشواری قرار داده و آنها را مجبور کرده است از اسرائیل فاصله بگیرند.

وزارت امور خارجه اسرائیل علت احضار آقای تامیر را نقض تشریفات داخلی این وزارتخانه و بیان نظرات سیاسی شخصی عنوان کرده است.

بر اساس گزارش ها، آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل در پی بررسی نحوه درز یافتن یادداشت آقای تامیر به رسانه هاست.

نامه یاد شده که گفته می شود بین سیاستمداران و دیپلماتهای اسرائیلی نیز پخش شده می افزاید بسیاری در آمریکا اسرائیل را در کنار ایران و کره شمالی قرار داده و معتقدند آقای اوباما مجبور است با "نافرمانی" این کشورها مقابله کند. به گفته مقام یاد شده این دیدگاه بیش از جنگ اسرائیل در لبنان و غزه به وجهه تل آویو لطمه می زند.

ناداو تامیر از واکنش آریل شارون نخست وزیر اسبق اسرائیل به نقشه راه یاد کرد که با وجود فهرست طولانی اختلافات نظرها، هیچگاه تماس ها و هماهنگی های بین دو کشور را کاهش نیافت.

بنیامین نتانیاهو درخواست باراک اوباما برای توقف شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن را رد کرده است و گفته این شهرک ها به رشد طبیعی خود ادامه خواهند داد.

بر اساس قوانین بین المللی شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی غیرقانونی است ولی اسرائیل این قوانین را به رسمیت نمی شناسد.

مطالب مرتبط