دو وزیر بریتانیا دخالت دولت در شکنجه را رد کردند

Image caption بنیام محمد بریتانیایی که به ظن اقدام های تروریستی دستگیر شده بود، مدعی است در زمان بازداشت در گوانتانامو مورد شکنجه قرار گرفته است

دولت بریتانیا بر سر ادعای همدستی با مقام های اطلاعاتی پاکستانی در شکنجه مظنونان به اقدام های تروریستی تحت فشار قرار گرفته است.

کمیته امور خارجه مجلس عوام بریتانیا آژانس اطلاعاتی پاکستان را متهم به بدرفتاری و شکنجه زندانیان دانسته و نسبت به رابطه بریتانیا با این آژانس ابراز نگرانی عمیق کرده است.

این کمیته خواستار تضمین صریح دولت شده که بریتانیا نسبت به نقض حقوق بشر تحت هر شرایطی بی تفاوت نخواهد ماند یا در آن مشارکت نخواهد کرد.

در واکنش دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا و آلن جانسون وزیر کشور، در مقاله ای مشترک که در هفته نامه ساندی تلگراف منتشر شده هرچند از "مخالفت قاطعانه" بریتانیا با شکنجه، بدرفتاری، و رفتار غیرانسانی یا تحقیر آمیز با زندانیان صحبت به میان آوردند، اما تاکید کردند که نمی توان در رویارویی با اطلاعاتی که خارج از بریتانیا به دست آمده، همه احتمالات را از میان برداشت.

در اوایل سال جاری کریگ ماری، یک دیپلمات پیشین بریتانیایی دولت بریتانیا را متهم کرده بود که با پذیرش اطلاعات به دست آمده از طریق شکنجه، به ایجاد "بازار شکنجه" کمک می کند.

دولت بریتانیا از شکنجه ابراز انزجار می کند، اما در عین حال مقام های دولتی گفته اند نمی توان اطلاعاتی را که به تهدید جانی مربوط می شود به طور کامل نادیده گرفت.

با این وجود وزرای کشور و خارجه بریتانیا در مقاله خود تاکید کرده اند گفتن اینکه سیاست رسمی دولت بریتانیا مبنی بر "شرکت مستقیم در بدرفتاری با زندانیان، همکاری، در این مسئله یا درخواست این مسئله" است، "به هیچ وجه صحیح نیست."

این دو وزیر که نهادهای تحت هدایت آنها مسئول عملکرد سرویس های اطلاعاتی بریتانیا هستند می افزایند با زندانیان در بریتانیا خوش رفتاری می شود اما درباره زندانیانی که در اختیار دیگر کشورها هستند نمی توان تضمین مشابهی ارائه کرد.

کمیته مشترک حقوق بشر در پارلمان بریتانیا نیز در روز سه شنبه گذشته (چهارم اوت) خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره ادعاهای مطرح میبنی بر همدستی بریتانیا در شکنجه مظنونان شده بود.

این کمیته اعلام کرده بود دولت بریتانیا تحقیقات کافی درباره این ادعاها انجام نداده است زیرا نتوانسته از دخالت افسران اطلاعاتی بریتانیایی در موارد سوء رفتار اطمینان حاصل کند.

کمیته مشترک حقوق بشر همچنین دولت را متهم کرده بود که در تلاش است از تحقیقات پارلمانی در باره این ادعاها جلوگیری کند.

گزارش کمیته مشترک حقوق بشر از بنیام محمد، صلاح الدین امین و رنگزیب احمد، به عنوان کسانی نام می برد که به اقدام های تروریستی متهم شدند یا در این باره مجرم شناخته شدند و در جریان بازداشت در آمریکا (در مورد بنیام محمد) و پاکستان مورد شکنجه قرار گرفته اند.

مطالب مرتبط