طالبان به پاکستان: رهبرمان را نشان نمی‌دهیم

Image caption وزیر کشور پاکستان طالبان را برای اثبات ادعای صحا رهبرش به چالش کشید

فرماندهان طالبان در پاکستان فراخوان دولت این کشور برای اثبات زنده بودن رهبرانشان را رد کرده اند و این درخواست را تمحیدی برای قراردادن رهبران خود در معرض حمله قلمداد کردند.

پیشتر گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه بیت الله محسود فرمانده طالبان در پاکستان در اثر یک حمله موشکی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی کشته شده و حکیم الله محسود، که برای جانشینی او در نظر گرفته شده بود هم در جریان یک منازعه قدرت به ضرب گلوله به قتل رسیده است.

پس از انتشار این گزارش ها رحمان ملک، وزیر کشور پاکستان طالبان را فراخواند تا با نشان دادن رهبران خود، نادرستی گزارش ها را به اثبات برسانند.

در حال حاضر نه دولت پاکستان مدارک اثبات کننده مرگ این رهبران طالبان را ارائه کرده است و نه طالبان زنده بودن رهبران خود را به اثبات رسانده است.

آقای ملک به مسئولان بی بی سی گفت شواهدی غیرفیزیکی از کشته شدن بیت الله محسود در اختیار دارد.

او همچنین گفت در جریان جلسه ای که برای تعیین جانشین بیت الله محسود جهت رهبری طالبان برگزار شده بود، میان نامزدهای جانشینی درگیری رخ داد که به کشته شدن حکیم الله محسود منجر شد.

آقای ملک گفت حکیم الله محسود و ولی الرحمان، فرد دیگری که گفته شده در تیر اندازی نقش داشته، اختلافاتی دیرینه داشته اند.

Image caption پاکستان اعلام کرده شواهدی فیزیکی از کشته شدن بیت الله محسود در اختیار ندارد

با این وجود طالبان وزارت کشور پاکستان را متهم کرد که درباره این حوادث به خبرسازی پرداخته است.

حکیم الله محسود روز شنبه در یک گفتگوی تلفنی با بی بی سی گزارش ها درباره مرگ بیت الله محسود را "مسخره" خواند و آن را "تبلیغات" قلمداد کرد.

او گفت: "این سیاست مشترک سرویس اطلاعاتی پاکستان (ISI) و پلیس فدرال آمریکا (FBI) است؛ آنها می خواهند رهبر ما از مخفی گاه خود خارج شود تا بتوانند به هدف خود دست یابند."

حکیم الله گفت بیت الله محسود می خواهد تاکتیکی مانند تاکتیک اسمه بن لادن را اتخاذ کند و ساکت بماند.

با وجود این، او افزود در طی روز های آینده پیامی از سوی او منتشر خواهد شد.

بیت الله محسود که حدود 20 هزار نفر را تحت فرمان خود دارد، در سال 2007 و در جریان تحولات پس از حمله به مسجد سرخ در اسلام آباد در معرض توجه جهان قرار گرفت.

پاکستان و آمریکا او را مسبب چند بمب گذاری انتحاری در داخل پاکستان، و همچنین علیه نیروهای غربی در مرز پاکستان و افغانستان می دانند.

مطالب مرتبط