درگیری مسلحانه بین جانشین های احتمالی بیت الله محسود

بیت الله محسود
Image caption دولت پاکستان می گوید شواهد معتبری برای اثبات کشته شدن بیت الله محسود در اختیار دارد

اخبار تایید نشده از پاکستان حاکی از این است که یکی از جانشین های بالقوه بیت الله محسود رهبر طالبان پاکستان در جریان تبادل آتش فرماندهان ارشد طالبان کشته شده است.

دولت پاکستان می گوید جلسه ای که فرماندهان ارشد طالبان برای انتخاب رهبر جدید خود تشکیل داده بودند، به یک درگیری مسلحانه انجامید که در جریان آن حکیم الله محسود معاون بیت الله محسود کشته شده است.

قبلا گفته شده بود بیت الله محسود در اثر حمله موشکی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شده است ولی حکیم الله محسود روز گذشته با بی بی سی تماس گرفته و گفته بود بیت الله محسود زنده است.

گفته می شود درگیری مسلحانه با ولی الرحمن یک از فرماندهان ارشد "جنبش تحریک طالبان پاکستان" بوده است.

در همین حال فرماندهان طالبان از درخواست دولت پاکستان برای اثبات زنده بودن بیت الله محسود سر باز زده و این درخواست را توطئه ای برای بیرون آمدن آنان از مخفیگاه و حمله نیروهای دولتی به آنان می دانند.

علیم مقبول، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید از آنجا که وزیرستان جنوبی ناحیه ای دور افتاده بوده و ارتباط با این منطقه مشکل است نمی توان صحت هیچ یک از این ادعاها را ثابت کرد.

در حال حاضر نه دولت پاکستان مدارک اثبات کننده مرگ این رهبران طالبان را ارائه کرده است و نه طالبان زنده بودن رهبران خود را ثابت کرده اند.

رحمن ملک وزیر کشور پاکستان به بی بی سی گفت شواهدی معتبری دال بر کشته شدن بیت الله محسود در اختیار دارد.

آقای ملک گفت حکیم الله محسود و ولی الرحمان، فرد دیگری که گفته شده در تیر اندازی نقش داشته، اختلافاتی دیرینه داشته اند.

با این وجود طالبان، وزارت کشور پاکستان را متهم کرد که درباره این حوادث به خبرسازی پرداخته است.

حکیم الله محسود روز شنبه در یک گفتگوی تلفنی با بی بی سی گزارش ها درباره مرگ بیت الله محسود را "مسخره" خوانده و آن را "تبلیغات" قلمداد کرده بود.

وی گفته بود در طی چند روز آینده بیت الله محسود پیامی خواهد فرستاد.

مطالب مرتبط