مخالفت احزاب مخالف ترکیه با اعطای حقوق بیشتر به کردها

احمد ترک
Image caption احمد ترک، رهبر حزب کرد "جامعه دموکراتیک" ترکیه

دو حزب مخالف دولت ترکیه با انتقاد از دولت، با اعطای حقوق بیشتر به اقلیت کردها مخالفت کردند.

حزب جمهوریخواه خلق و حزب حرکت ملی ترکیه به عنوان دو حزب عمده مخالف دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، با تلاش های او برای حل بحران کردها مخالفت کرده اند.

مخالفت این دو حزب می تواند تلاش های دولت ترکیه در این زمینه را با بن بست مواجه کند.

دولت آقای اردوغان بر این امید است که از طریق اجماع ملی بتواند به چند دهه مناقشه با کردها که به کشته شدن هزاران نفر منجر شده، پایان دهد.

شنبه هفته جاری مصادف با بیست و پنجمین سالگرد آغاز ناآرامی های کردهای ترکیه است.

رجب طیب اردوغان هفته پیش برای اولین بار طی دو سال گذشته، با احمد ترک، رهبر حزب کرد "جامعه دموکراتیک" دیدار کرد. حزب آقای ترک، یکی از اصلی ترین احزاب حامی کردها در ترکیه به شمار می رود.

این دیدار از سوی برخی به نشانه تلاش دولت ترکیه برای حل مشکل کردها از راه های سیاسی قلمداد شد.

به دنبال این دیدار، احزاب مخالف، دولت را متهم کردند که زمینه را برای واگذاری امتیازات به کردها آماده می کند که این مساله می تواند کشور را دچار شکاف های قومی کند.

اکتای وورال، یک نماینده مجلس از حزب حرکت ملی گفت که این حزب از وحدت کشور حمایت می کند و چنین طرح هایی به زیان کشور است. او همچنین عبدالله گل، رئیس جمهو ترکیه را به نادیده گرفتن ملی گرایی کرد متهم کرده است.

اونور اویمن، نماینده مجلس ترکیه از حزب جمهوریخواه خلق نیز گفت تا زمانی که دولت جزئیات طرح های خود را اعلام نکند، این حزب در این زمینه با دولت دیدار نخواهد کرد. او خواهان شفاف شدن موضع دولت در مورد این موضوع شده است.

دولت ترکیه قصد دارد تا در برخی زمینه ها اصلاحات مورد نظر اتحادیه اروپا را به اجرا در بیاورد. برخی از این برنامه ها شامل اصلاحات در سیستم آموزشی و پخش برنامه های رادیو و تلویزیونی است.

ترکیه و معضل کردها

بحران کردهای ترکیه از سال های دهه 80 میلادی و به دنبال تلاش برخی گروه های کرد برای تشکیل یک کردستان مستقل آغاز شد.

ترکیه از مذاکره با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) امتناع می وزرد. این گروه در بیست و پنج سال گذشته وارد مبارزه ای مسلحانه با دولت ترکیه شده است.

نزدیک به چهل هزار نفر تا کنون در این درگیری ها کشته شده اند. صدها نفر از کردهای ترکیه در اوج درگیری ها با نیروهای دولتی این کشور در آن سال ها ناپدید شدند.

دولت ترکیه برای بهبود وضعیت کردهای این کشور اخیرا تلاش هایی کرده است. اقلیت کردها که عمدتا در شرق ترکیه مستقر هستند، حدود بیست درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط