دیدبان حقوق بشر: جرم هزاران زندانی سعودی روشن نیست

Image caption گفته می شود حدود 160 نفر در حملاتی که از ماه مه 2003 در عربستان سعودی رخ داده است، کشته شده اند

دیدبان حقوق بشر، گروه مدافع حقوق بشر که مقر آن در آمریکاست، می گوید مقام های عربستان سعودی در شش سال گذشته هزاران نفر را به ظن اقدامات تروریستی زندانی کرده اند بدون آن که برای بسیاری از آنها دادگاهی تشکیل داده یا جرم آنها را تعیین کرده باشند.

بازداشت این افراد به دنبال موجی از حملات شبکه القاعده در عربستان سعودی در سال 2003، آغاز شده است. بخش عمده ای از بازداشت ها در طی سه سال (از 2003 تا 2006)، صورت گرفته است.

این گروه در گزارشی جدید همچنین از برنامه بازپروری پیکارجویان زندانی در عربستان سعودی انتقاد کرده و گفته است که این برنامه جایگزین محاکمه ای عادلانه نیست.

دیدبان حقوق بشر، "مباحث"، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی عربستان سعودی، را متهم کرده است که خود را بالاتر از قانون می داند.

این سازمان مظنونان را، که همچنین شامل ناراضیان سیاسی می شود که اقدامات آنها صلح آمیز است، برای مدتی نامعین در زندان نگه داشته و در برخی موارد حکم دادگاه برای ترخیص آنها را نادیده گرفته است.

بنا به قوانین سعودی بازداشتی ها باید در عرض شش ماه از زمان بازداشت محاکمه یا آزاد شوند.

چند ماه پیش، رسیدگی به پرونده صدها بازداشتی در عربستان آغاز شد اما دیدبان حقوق بشر در گزارش خود انتقاد کرده است که این محاکمه ها مخفیانه بوده، متهمان وکیل نداشته اند و به ناظران مستقل اجازه داده نشده است بر نحوه برگزاری آنها نظارت کنند.

دیدبان حقوق بشر در این گزارش همچنین ضمن انتقاد از برنامه های بازپروری پیکارجویان در زندان های سعودی گفته است که رسانه ها و سیاستمداران غربی نگاهی دقیق به این برنامه ها نداشته اند.

این گروه به این نکته اشاره دارد که این برنامه ها برای کسانی به اجرا درآمده است که هرگز جرم آنها مشخص نشده یا محکومیتی دریافت نکرده اند. آنها فقط به این دلیل حاضر شده اند در این برنامه ها شرکت کنند که احتمال مرخص شدنشان از زندان را افزایش دهند.

دادگاهی در عربستان ماه گذشته احکامی را صادر کرد که گفته می شود نتیجه اولین محاکمه هایی بوده است که برای گروهی از پیکارجویان القاعده در این کشور برگزار شده بود.

مقام های وزارت دادگستری این کشور می گویند 330 نفر تحت محاکمه بوده اند اما مشخص نکردند که چه تعداد از آنها گناهکار شناخته شده اند. یکی از متهمان حکم اعدام دریافت کرده است.

مطالب مرتبط