دالایی لاما: سیاست 'ناکام' چین در قبال اقلیت ها

Image caption دالایی لاما می گوید که با هرگونه خشونت مخالفت است

دالایی لاما، رهبر بوداییان تبت، سیاست دولت مرکزی چین در برابر اقلیت های قومی و دینی این کشور را شکست خورده دانسته است. او ابراز امیدواری می کند که دولت چین خود را به تدریج با "واقعیت های" این کشور تطبیق دهد.

دالایی لاما این اظهارات را در مصاحبه اختصاصی با شیرونگ کوهن، خبرنگار بی بی سی بیان کرده است.

رهبر بودائیان تبت خشونت های ماه ژوئیه امسال بین مسلمانان اویغور استان سین کیانگ، واقع در غرب چین، و ساکنان چینی تبار این استان را نشانه "ناکامی" سیاست های چین طی 60 سال گذشته در قبال اقلیت های این کشور ارزیابی کرد.

حداقل 156 نفر در درگیریها جان خود را از دست دادند و بیش از هزار نفر مجروح شدند. نیروهای امنیتی چین به بازداشت گسترده مردم پرداختند.

با این وجود دالایی لاما گفته است که عملکرد دولت کمونیستی چین در دهه های گذشته نشان می دهد که توانایی آن را دارد که خود را با واقعیت های جامعه تطبیق دهد و او در مورد تغییر سیاست این دولت نسبت به اقلیت ها خوش بین است.

برخی از ناظران نیز معتقدند که درگیری های گسترده چینی های "هان" و مسلمانان اویغور در شهر اورومچی، و پیش از آن در شهر لهاسا در تبت، نشانه بارزی از غلط بودن تصور موجود در خصوص "یکپارچگی" چین است.

Image caption نیروهای امنیتی چین با تظاهرکنندگان مسلمان اویغور درگیر شدند

مردمی از 56 قوم و نژاد مختلف در چین زندگی می کنند و این گروه ها تمایزات گویشی و فرهنگی کاملا جدی با اکثریت چینی "هان" دارند.

دالایی لاما در مصاحبه با بی بی سی بار دیگر تاکید کرده که درصدد استقلال تبت از چین نیست بلکه از اعطای حق خودمختاری ویژه به آن حمایت می کند.

چین در سال 1950 میلادی تبت را تصرف و رسما آن را به خاک خود ضمیمه کرد.

دولت چین همچنین در سال 1959 "قیام" تبتی هایی جدایی خواه را به شدت سرکوب کرد.

دالایی لاما در مصاحبه با بی بی سی گفت منافع اقتصادی عامل ایجاب می کند که تبت از چین جدا نشود چرا که به گفته وی، تبت به عنوان یک منقطه فقیر و توسعه نیافته به چین برای توسعه مادی و اقتصادی نیاز دارد.

با این همه، مذاکرات وی و دولت مرکزی چین برای یافتن راه حلی در چهارچوب قانون اساسی چین بی نتیجه مانده است.

دور جدید مذاکرات دالایی لاما و چین در ماه مه 2008 و در پی فروکش کردن ناآرامی ها در تبت آغاز شده بود.

دالایی لاما "عدم اعتماد" را دلیل اصلی بی ثمر بودن این گفتگو ها دانسته است.

رهبر بودائیان تبت در مصاحبه با بی بی سی هشدار داد که صبر تبتی ها در داخل و خارج از کشور در حال به سر آمدن است. به گفته وی، او در مورد این روند نگران است.

با این همه، دالایی لاما تاکید کرد که با ارتکاب هرگونه خشونت "مخالف" است.

او در عین حال از "محکوم" کردن برخورد دولت چین با اویغورها در استان سین کیانگ خودداری کرد.

استان سین کیانگ چین که حدودا یک ششم مساحت آن کشور را تشکیل می دهد، شامل 45 در صد جمعیت اویغور ( که عمدتا مسلمان هستند) و حدود 40 در صد چینی "هان" است.

مسلمانان ساکن استان سین کیانگ دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کرده اند و برخی سازمان های تندرو این بخش از چین خواستار جدایی سین کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شده اند.

مطالب مرتبط