طرحی برای حضور نظامی روسیه در خارج از مرزهای این کشور

دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه لایحه ای را به مجلس این کشور داده که به نیروهای مسلح روسیه اجازه مداخله نظامی در خارج از مرزهای این کشور را می دهد.

این لایحه به نیروهای روسی این امکان را می دهد تا برای دفاع از منافع روسیه و شهروندان این کشور در خارج از کشور و یا جلوگیری از تهاجم نظامی علیه کشور دیگری وارد عمل شوند.

آقای مدودف گفت این لایحه به جنگ سال پیش روسیه و گرجستان بر سر مناطق جدایی طلب آبخاز و اوستیای جنوبی مرتبط است.

روسیه دلیل این جنگ را دفاع از شهروندان روسی در اوستیای جنوبی معرفی کرد.

این جنگ که 7 اوت 2008 شروع شد، خرابی های گسترده ای به بار آورد. این درگیری ها زمانی آغاز شد که گرجستان تلاش کرد تا کنترل این منطقه جدایی طلب را در دست گیرد. به دنبال آن درگیری هایی میان روسیه و نیروهای گرجستان صورت گرفت.

نیروهای روسیه در این جنگ وارد بخش هایی از خاک گرجستان شدند.

جنگ میان روسیه و گرجستان پنج روز طول کشید و پس از آن توافق نامه آتش بس میان طرفین امضا شد. نیروهای روسی در نتیجه این توافق نامه عقب نشینی کردند اما حضور نظامی خود را در اوستیای جنوبی و آبخاز، دو منطقه جدایی طلب گرجستان که اعلام استقلال کرده اند، افزایش داد.

دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه گفت که ارائه طرح حضور نیروهای روسی در خارج از مرزهای این کشور به رخداد معروفی که سال پیش روی داد، ارتباط دارد.

او ابراز امیدواری کرد که رویدادهایی از این دست به وقوع نپیوندند اما تاکید کرد که مسایلی از این دست باید مورد توجه قرار گیرند.

در صورت تائید این لایحه از سوی مجلس روسیه، رئیس جمهور این اجازه را خواهد یافت که از نیروهای نظامی ویژه روسیه در خارج از کشور استفاده کند.

طبق قانون فعلی، رئیس جمهور روسیه باید در صورت استفاده از نیروهای نظامی، نمایندگان مجلس را پیشاپیش در جریان بگذارد.

مطالب مرتبط