ترور یک مدافع حقوق بشر چچنی و همسرش

قدیرف
Image caption آقای قدیرف هر گونه دخالت در قتل مخالفان خود را تکذیب کرده است

مقامات چچن در جنوب روسیه می گویند رئیس یک سازمان خیریه کودکان که روز گذشته به اتفاق همسرش ربوده شده بود به قتل رسیده است.

اجساد زرما سادویلاوا و شوهرش که به ضرب گلوله کشته شده بودند در نزدیکی گروزنی پایتخت چچن در صندوق عقب یک اتومبیل کشف شده است.

این زوج بیست و چند ساله بودند و تازه ازدواج کرده بودند.

خانم سادویلاوا رئیس سازمان خیریه ای بود که هدفش مصون نگاه داشتن کودکان از اثرات خشونت ها در چچن بود.

این سازمان به کودکان و نو جوانانی که در جریان دو دوره جنگ در چچن معلول شده بودند کمک می کرد و با صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، از نزدیک کار می کرد.

فعالان حقوق بشر می گویند مردان مسلحی که خانم سادویلاوا و همسرش را ربودند از ماموران پلیس بودند.

مقامات چچن به بی بی سی گفتند تحقیقات در باره این حادثه شروع شده است ولی اظهار داشتند که با این قتل ها مانند هر قتل دیگری برخورد خواهد شد.

ماه گذشته ناتالیا استمیروا، یک فعال حقوق بشر سرشناس که با یک سازمان مدافع حقوق بشر روسیه کار می کرد پس از ربوده شدن در گروزنی کشته شد.

کشته شدن خانم استمیروا موجب اعتراض های بین المللی شد و برخی رمضان قدیرف، رئیس جمهوری چچن را متهم کردند که در قتل وی دست داشته است.

آقای قدیرف در یک مصاحبه رادیویی در هفته قبل، این اتهامات را رد کرد ولی خانم استمیروا را به این عنوان که شخصی فاقد "وجدان، فضیلت و نیک نامی" بوده محکوم کرد.

در ماه های اخیر بسیاری از شناخته شده ترین منتقدان آقای قدیرف، از جمله خانم استمیروا و آنا پولیتکوسکایا، که یک روزنامه نگار منتقد بود به ضرب گلوله کشته شده اند.

آقای قدیرف هر گونه دخالتی در این ترورها را تکذیب کرده است.

مطالب مرتبط