شورای امنیت به توافقی در مورد برمه دست نیافت

شورای امنیت سازمان ملل در نشست اضطراری خود نتوانست به توافقی در باره پیش نویس این شورا در مورد برمه دست یابد.

به دنبال صدور حکم حبس 18 ماهه خانگی برای آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان حکومت نظامی برمه، کشورهای غربی از این رای به شدت انتقاد کردند.

خانم سوچی از سال ها پیش در بازداشت خانگی به سر می برد.

خانم سوچی که چند سال پیش برنده جایزه صلح نوبل شد، به دلیل اجازه دادن به جان یتو، یک تبعه آمریکا برای ماندن در خانه اش در ماه مه امسال، به نقض قوانین بازداشت خانگی خود متهم شده بود.

اتحادیه اروپا این رای را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری خانم سوچی شده است. گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هم گفته است که از شنیدن این خبر غمگین و عصبانی شده است.

جان سوئرز، سفیر بریتانیا در سازمان ملل گفته است برخی کشورها مانند چین و روسیه خواهان زمان بیشتری برای بررسی قطعنامه محکومیت برمه شده اند.

آمریکا پیش نویس این قطعنامه را که لحنی تند دارد، تهیه کرده و فرانسه و بریتانیا هم از آن حمایت کرده اند اما آمریکا خواهان حمایت کلیه اعضای دایم این شورا است.

آمریکا در گذشته هم سعی کرده تا قطعنامه مشابهی را به تصویب برساند اما مخالفت چین و روسیه مانع از این امر شد.

قرار است مذاکرات در مورد این پیش نویس امروز دوباره از سر گرفته شود.

محاکمه خانم سوچی که 64 سال دارد باعث خشم جامعه جهانی شده است.

منتقدان دولت نظامی برمه این محاکمه را بهانه ای برای ادامه حبس رهبر مخالفان تا پس از انتخابات سال آینده قلمداد می کنند.

طبق وعده حکومت نظامی برمه، قرار است سال آینده دولتی غیرنظامی سر کار آید.

در سال 1990 ارتش برمه انتخابات پارلمانی را که در آن حزب مخالف لیگ ملی برای دموکراسی پیروز شده بود باطل کرد و از آن زمان، هیچ انتخابات دیگری در این کشور برگزار نشده است.

مخالفان می گویند دولت برمه می خواهد با استفاده از این دادگاه اطمینان حاصل کند که تا زمان برگزاری انتخابات در سال آینده، آنگ سان سوچی در زندان باقی می ماند.

مطالب مرتبط