مشاور سابق جورج بوش به مداخلات سیاسی متهم شد

کارل روو و جورج بوش
Image caption کارل روو و جورج بوش

اسناد ارائه شده از سوی یک کمیته کنگره آمریکا نشان می دهند که چند عضو دولت جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا نقش فعالی در انفصال از خدمت دادستانان فدرال این کشور داشتند.

نامه های الکترونیکی (ای میل هایی) که برای اولین بار در اختیار عموم گذاشته شده، نشان می دهد که کارل روو، معاون رئیس دفتر آقای بوش و از نزدیک ترین مشاوران رئیس جمهور سابق از دیوید ایگلسیاس، دادستان ایالت نیومکزیکو ناراضی بود.

آقای ایگلسیاس یکی از چند دادستانی بود که در آن زمان توسط وزارت دادگستری آمریکا از مقام خود برکنار شد. این برکناری منجر به آن شد تا کاخ سفید به دخالت سیاسی در امور قضایی متهم شود.

نحوه کنار گذاشتن 9 دادستان فدرال در نقاط مختلف آمریکا اعتراضات زیادی را برانگیخت.

مشاور پیشین آقای بوش گفته است که دولت نقش اندکی در این برکناری ها داشته است.

اسناد جدید توسط کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شده و شامل متن شهادت نامه های محرمانه آقای روو و هریت مایرز، مشاور پیشین کاخ سفید است.

کارل روو، دستیار ارشد کاخ سفید و از متحدان اصلی جورج بوش در اوت 2007 از سمت خود استعفا داد. آقای روو به عنوان تئوریسین ارشد جورج بوش، عامل کلیدی پیروزی او در دو دوره پیاپی انتخابات ریاست جمهوری و چندین پیروزی جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا بود.

کارل روو، همواره یک چهره بحث برانگیز بوده و بارها از سال های جوانی با اتهام های استفاده از روش های پنهانی علیه دموکرات ها روبرو بوده است.

در سال 2007، سنای آمریکا خواهان فراخوانی کارل روو برای پاسخگویی درباره برکناری 8 دادستان فدرال آمریکا شد. اعضای حزب دموکرات آمریکا بر این باور بودند که دادستان های برکنار شده، شغل خود را به علت آنکه به جورج بوش وفادار نبودند، از دست دادند.

مطالب مرتبط