افزایش حضور نظامی روسیه در آبخاز

سرباز آبخاز
Image caption گرجستان نسبت به افزایش حضور نظامی روسیه در آبخاز معترض است

روسیه قصد دارد سال آینده حدود ۵۰۰ میلیون دلار به منظور تجهیز پایگاه های نظامی خود در منطقه مورد مناقشه آبخاز، اختصاص دهد.

این خبر را ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه که برای دیدار با مقام های آبخاز به این منطقه سفر کرده، اعلام کرد.

او گفت روسیه همواره به دفاع از این منطقه واقع در شمال غرب کشور گرجستان و تجهیز قوای آن پایبند است.

دولت گرجستان به شدت نسبت به سفر آقای پوتین به منطقه واکنش نشان داده و آن را "اقدام تحریک آمیز" دیگری از جانب روسیه و "تلاش برای افزایش تنش ها در منطقه قفقاز" خوانده است.

دولت بریتانیا هم خبر کمک روسیه به آبخاز را محکوم کرده و گفته است که این اقدام در خلاف جهت مجموعه اقدام های بین المللی برای حل تنش ها در این منطقه صورت می گیرد.

پس از پایان جنگ سال گذشته میان روسیه و گرجستان، مسکو استقلال مناطق جدایی طلب آبخاز و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت.

تنها کشور دیگری که استقلال این مناطق را به رسمیت شناخته، نیکاراگوئه است. اما مجامع بین المللی، این دو منطقه را عموما به عنوان بخشی از خاک گرجستان می شناسند.

به گفته ریچارد گالپین، ولادیمیر پوتین در شهر سوخومی، مهمترین شهر آبخاز مورد استقبال گسترده خانواده کسانی قرار گرفت که در جنگ سال ۱۹۹۲ میان جدایی طلبان آبخاز و دولت گرجستان کشته شدند.

آقای پوتین در آستانه سفر خود گفت که روسیه نیروهای بیشتری در منطقه آبخاز مستقر خواهد کرد و برای تضمین امنیت دو منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی و آبخاز ، یک سیستم حفاظت مرزی مدرن خواهد ساخت.

نخست وزیر روسیه همچنین گفت که مسکو پیش از این، بودجه کلی منطقه آبخاز را تامین کرده و حقوق بازنشستگی ساکنان آن را پرداخت کرده است.

تا کنون بخش بزرگی از ساکنان آبخاز شهروندی روسیه را دریافت کرده اند.

دولت گرجستان افزایش حضور نظامی روسیه در منطقه آبخاز را نقض آشکار حاکمیت ملی خود خوانده است.

مطالب مرتبط