چین کارمندان ریو تینتو را بازداشت کرد

rio tinti image
Image caption کارمندان شرکت ریو تینتو به اتهام جاسوسی صنعتی بازداشت شده اند

رسانه های چینی خبر داده اند که چهار کارمند شرکت معدنی ریو تینتو به اتهام دزدیدن اسرار تجاری برای اخذ رشوه بازداشت شده‌اند.

یکی از این چهارنفر ملیت استرالیایی دارد و نامش استرن هو است و سه کارمند دیگر این شرکت انگلیسی-استرالیایی، شهروند چین هستند.

این چهار نفر از اوایل ماه ژوییه در شهر شانگهای تحت بازداشت پلیس هستند. با این حال شرکت ریو تینتو اعلام کرده که هیچ کار خلاف قانونی توسط این شرکت انجام نشده است.

دولت استرالیا از دولت چین خواسته است تا به آقای هو اجازه دهد تا وکیل بگیرد. آقای هو مسئولیت عملیات سنگ آهن شرکت ریو را در چین برعهده داشت.

در اطلاعیه ای که توسط وزارت خارجه استرالیا منتشر شده آمده: " اکنون که معلوم شده که آقای هو به طور رسمی در بازداشت است، ما از دولت چین می خواهیم به او اجازه دهد از حقوق خود براساس قانون چین، از جمله حق داشتن وکیل برخوردار شود."

خبرگزاری شینهوا، خبرگزاری رسمی دولت چین اعلام کرده که آقای هو و سه همکارش در شرکت ریو، متهم شده اند که "اسرار صنعتی" را از صنایع فولاد و آهن چین به منظور "استفاده نادرست" به دست آورده اند.

با این حال در این خبر از دزدی اطلاعات ملی ذکری نشده است، در حالیکه پیشتر گزارش هایی در چین منتشر شده بود که بنا برآن این چهار نفر به دزدی اطلاعات محکوم شده بودند. جرمی که در صورت اثبات جریمه ای بسیار سنگینتر خواهد داشت.

تئوری تلافی

ماه گذشته، سیمون کرین، وزیر تجارت استرالیا هشدار داد که اگر پرونده کارمندان شرکت ریو تینتو به درستی بررسی نشود، ممکن است این مسئله به روابط بین چین و استرالیا لطمه بزند.

سیاستمداران در احزاب مخالف دولت اعتقاد دارند که این بازداشت ها ممکن است به شکست مذاکره شرکت ریو با شرکت چینی چینالکو مربوط باشد. مذاکره ریو با چینالکو که یک شرکت دولتی است در ماه ژوییه به نتیجه نرسید.

در پایان مذاکرات ریو پیشنهاد سرمایه گذاری نوزده و نیم میلیارد دلاری شرکت چینالکو را نپذیرفت و در عوض با شرکت انگلیسی‌-‌ استرالیایی دیگری به نام BHP شریک شد. مذاکرات این دو شرکت در حال نهایی شدن است و این دو عملیات فرآوری سنگ آهن غرب استرالیا را به طور مشترک انجام خواهند داد.

با این حال آقای کرین اعتقادی به رابطه این دو خبر با یکدیگر ندارد.

چین بزرگترین شریک تجاری استرالیااست. ارزش روابط تجاری این دو کشور در سال ۲۰۰۸ پنجاه و سه میلیارد دلار اعلام شده است. از این میزان چهارده میلیارد دلار به صادرات سنگ آهن دارد که توسط دوشرکت ریو تینتو و بی اچ پی انجام می شود.

مطالب مرتبط