عربستان به نقش داشتن در بمب گذاری های عراق متهم شد

saudi arabia flag
Image caption رهبران مذهبی سعودی جوانان را تشویق می کنند تا به عراق بروند و با نفوذ غرب و شیعه در این کشور مبارزه کنند.

یک مقام ارشد عراقی عربستان سعودی را به دست داشتن در افزایش خشونت ها در این کشور متهم کرد. براثر خشونت هایی که در روزهای اخیر در عراق رخ داده است، بیش از صد نفر کشته شده اند.

سعد یوسف المطلبی، یکی از مشاوران ارشد امنیتی دولت عراق به بی بی سی گفت که او فکر می کند عربستان در این حملات نقش دارد.

او در مصاحبه اش گفت: " ما جزییات پیام هایی را در دست داریم که بر اساس آن اطلاعات دقیقی از دست داشتن برخی افراد در عربستان سعودی به دست آمده که به طور مستقیم و واضح دستور داشتند تا در مراکز شیعه نشین بمب گذاری کنند."

دولت عراق چند هفته پیش مسئولیت امنیت کشور را بعد از خروج نیروهای آمریکایی از مناطق شهری بر عهده گرفته است. اما با افزایشی که در روزهای گذشته در تعداد حملات رخ داده، برخی از عراقی ها می گویند که دولت قادر به حفاظت از شهروندانش نیست. به همین دلیل مقام های عراقی علاقه‌مندند تا دلیلی دیگر به جز ضعف نیروهای نظامی را برای این افزایش تعداد حملات معرفی کنند.

وارد کردن چنین اتهامی علیه عربستان برای دولت عراق بسیار سنگین است. به همین خاطر معاون وزیر دفاع عراق بعداً اعلام کرد که آقای المطلبی نظر شخصی خود را اعلام کرده است. اما آقای المطلبی تنها سخنانی را بیان کرد که پیش از این دیگر مقامات عراقی هم آن را بیان کرده اند. اینکه رهبران مذهبی سعودی جوانان را تشویق می کنند تا به عراق بروند و با نفوذ غرب و شیعه در این کشور مبارزه کنند.

تا کنون مشخص شده که تعدادی از بمبگذاری‌های انتحاری توسط جهادگران سعودی انجام می شود. دولت عربستان سعودی از روحانیان این کشور خواسته است تا از تشویق جهادگران دست بردارند. مقامات عربستان نگران این هستند که این پیکارجویان با عقاید افراطی تر و خطرناک تر بیشتر به کشور خود برگردند.

این مسئله آن قدر این مقامات را نگران کرده که حاضر شده اند میلیاردها دلار برای یک سپر دفاعی در سرتاسر مرز مشترک بین دو کشور هزینه کنند.

اما بسیاری از عراقی ها و به طور واضحی بخش از مقامات ارشد در این کشور معتقدند که سعودی ها در عین حال در حال دنبال کردن استراتژی دیگری نیز هستند. بر اساس این باور، عربستان سعودی به صورت تاکتیکی به شهروندانش اجازه می دهد تا در عراق دست به مبارزه بزنند تا به این ترتیب، آن طور که عراقی ها می گویند، هم درد سر این پیکارجویان را به عراق منتقل کند و هم از طرف دیگر با قدرت گرفتن شیعه ها در عراق مبارزه کند.

مطالب مرتبط