'پرچم سفید تسلیم مانع از کشته شدن فلسطینیان نشد'

Image caption دختربچه ای که در جریان تیراندازی به فلسطینیان حامل پرچم سفید گلوله خورد و فلج شد

دیدبان حقوق بشر، گروه مدافع حقوق بشر که مقر آن در آمریکاست، می گوید که سربازان اسرائیلی در جریان حمله بزرگ به نوار غزه در اوایل سال جاری میلادی به یازده غیرنظامی فلسطینی که به نشانه تسلیم و صلح پرچم سفید در دست داشته اند، تیراندازی کرده و آنها را کشته اند.

در حملات اسرائیل به غزه که از اواسط دسامبر سال 2008 آغاز و برای سه هفته ادامه داشت، هزار و چهارصد فلسطینی و سیزده اسرائیلی کشته شدند.

این گروه در گزارش جدید خود که روز پنجشنبه (13 اوت)، منتشر کرده است گفت اگر اسرائیل در این باره تحقیقی کامل انجام ندهد باید برای محاکمه به دادگاه بین المللی جرائم جنگی ارجاع داده شود.

سازمان دیدبان حقوق بشر پیش از این گفته بود که اگر گروه فلسطینی حماس نیز در ارتباط با رفتار نیروهایش در درگیری های مذکور، که گفته شده مرتکب جنایات جنگی شده اند، به طور کامل تحقیق نکند، باید با تحریم های قانونی بین المللی مواجه شود.

جنبش حماس اختیار نوار غزه را در دست دارد.

دیدبان حقوق بشر می گوید که در تحقیقاتی که در مورد مرگ یازده فلسطینی کرده متوجه شده که هیچگونه نبردی در جریان نبوده است، نیروهای نظامی اسرائیل کنترل کامل منطقه مورد بحث را در دست داشته اند و با تمام این اوصاف غیرنظامیان فلسطینی که پرچم سفید در دست داشته اند، را کشتهاند.

در گزارش جدید دیدبان حقوق بشر آمده است که در هیچ یک از این حادثه های مرگ بار پیکارجویان فلسطینی در میان غیرنظامیانی که هدف شلیک اسرائیلیان قرار گرفته بودند، مخفی نشده بودند.

در یکی از شهادت ها، یک مادر بزرگ فلسطینی تشریح کرده است که چگونه او و خانواده اش بعد از آن که برای حدود 10 دقیقه پرچم سفید در دست در برابر یک تانک اسرائیلی ایستاده بودند، هدف تیراندازی سربازان اسرائیلی قرار می گیرند.

در این حادثه، دو دختربچه هفت و دو ساله کشته شدند؛ حادثه ای که گروه دیدبان حقوق بشر می گوید احتمالا به عنوان جنایت جنگی قابل پیگرد قانونی است.

فرماندهان اسرائیلی قبلا مدعی شده بودند که اعضای جنبش حماس از پشت پرچم های سفید دست به حمله علیه ارتش اسرائیل زده اند. دیدبان حقوق بشر می گوید مدرکی دال بر تأیید این ادعاها وجود ندارد.

مطالب مرتبط