حماس با یک گروه افراطی برخورد کرد

Image caption عبدالطیف موسی حماس را متهم می کند که به اندازه کافی اسلامی نیست

سازمان حماس که کنترل غزه را در دست داده، سرکوب خونین یک گروه اسلام گرای افراطی را آغاز کرد که رهبرش غزه را "امارت اسلامی" خوانده بود.

در نوار غزه حداقل شانزده‌ تن درجریان حمله ماموران حماس به گروه موسوم به "جند انصار الله" در مسجدی در رفح، در نزدیکی مرز غزه با مصر کشته شدند.

حماس همچنین محل سکونت عبداللطیف موسی، رهبر این گروه را نیز مورد حمله قرار داد اما هنوز سرنوشت این روحانی تندرو مشخص نیست.

یک سخنگوی حماس گفت اعضاء این گروه باید خود را تسلیم کنند.

درگیری مسلحانه بعد از ظهر روز جمعه 14 اوت آغاز شد، و پس از هفت ساعت، نیمه شب به پایان رسید.

شش مامور حماس و یک غیرنظامی هم در بین کشته شدگان هستند.

رشدی ابو الوف، گزارشگر بی بی سی می گوید حدود 120 نفر هم مجروح شده اند که حال برخی از آنها وخیم است.

طاهر النونو، سخنگوی حماس گفت: "ما عبدالطیف موسی و طرفدارانش را بخاطر بیانیه شتاب زده اش در نماز جمعه مبنی بر وجود یک امارت اسلامی، مسئول همه حوادث رخ داده می دانیم."

اعتقاد بر آن است که جند انصار الله با القاعده ارتباط دارد.

ماموران حماس در روز جمعه با آر پی جی مسجد ابن تیمیه را که در آن حداقل 100 نفر از طرفداران انصار الله پناه گرفته بودند، هدف قرار دادند.

این حادثه که یکی از خونبارترین حوادث در نوار غزه پس از حمله اسرائیل در اوایل سال میلادی جاری بود، در شرایطی رخ داد که رفت و آمد در کل منطقه اطراف مسجد ممنوع اعلام شد ه بود.

اسماعیل هنیه رهبر حماس هم در روز جمعه اظهارات عبداللطیف موسی را رد کرد و گفت: "چنین صحبت هایی با هدف تحریک جهت حمله به غزه انجام می شود و تلاشی است برای بسیج کردن نیروهای بین المللی علیه نوار غزه."

آقای هنیه افزود: "ما به کسانی که پشت سر چنین بیانیه های اسرائیلی صهیونیستی هستند می گوید: نوار غزه فقط جای مردم آن است."

جند انصارالله دو ماه پیش پس از یک حمله ناکام به یک گذرگاه مرزی میان نوار غزه و اسرائیل مشهور شد.

این گروه از منتقدان جنبش حماس است و آن را به اندازه کافی اسلامی نمی داند.

کاتیا ادلر، خبرنگار بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید حماس پیش از این با گروه های طرفدار القاعده به شدت برخورد کرده است و به غیر از شبه نظامیان این جنبش، هیچ کس در نوار غزه مجاز به حمل اسلحه نیست.

حماس از تابستان 2007 کنترل غزه را در دست دارد.

مطالب مرتبط