نوری مالکی برای مذاکرات امنیتی به سوریه می‌رود

نوری مالکی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه برای دیدار با مقام های سوری و مذاکره در مورد امنیت مرزی به این کشور سفر می کند.

آقای مالکی قرار است در این دیدار با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دیدار کند.

سفر نخست وزیر عراق چند روز پس از سفر یک هیات امنیتی آمریکایی به سوریه صورت می گیرد. در دیدار هیات آمریکایی به غیر از مسایل مربوط به عراق، روند صلح خاورمیانه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

علی موسوی، مشاور نوری مالکی در مورد این سفر به خبرگزاری فرانسه گفت که مسایل امنیتی، سیاسی، اقتصادی، مرزی، آب و همکاری های منطقه ای در این دیدارها مطرح خواهند شد.

سوریه چند بار از سوی عراق و آمریکا به کنترل نکردن مرزهای خود برای جلوگیری از ورود پیکارجویان به عراق متهم شده است. این اتهامات طی ماه های اخیر کمتر تکرار شده است.

از زمان روی کار آمدن باراک اوباما، روابط میان سوریه و آمریکا سمت و سوی بهتری یافته و به نظر می رسد دو کشور در حال بهبود روابط هستند.

مقام های آمریکایی ابراز امیدواری کرده اند که سوریه در روند صلح خاورمیانه نقش مثبتی ایفا کند.

ماه آوریل امسال محمد ناجی عطری، نخست وزیر سوریه سفری دو روزه به عراق داشت.

مسایل مربوط به تقسیم آب فرات نیز در این دیدارها مطرح خواهد شد. رود فرات از ترکیه سرچشمه گرفته و پس از عبور از سوریه به عراق می رسد و این کشور می گوید میزان آبی که به این کشور می رسد، برای نیازهای کشاورزی عراق کافی نیست.

هفته گذشته وزیر آب عراق، ترکیه را به نقض تعهدات خود در مورد افزایش جریان آب از این کشور به سوی عراق متهم کرد. ترکیه می گوید به تعهداتش در قبال عراق عمل کرده است.

مطالب مرتبط