تقدیر آمریکا از حملات پاکستان به طالبان

ریچارد هولبروک
Image caption سفر هولبروک چند روز مانده به انتخابات افغانستان انجام می شود

ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، گفته است که ایالات متحده برای کمک به پاکستان در نبرد با پیکارجویان طالبان در مرز افغانستان، کمک های تسلیحاتی بیشتری در اختیار اسلام آباد قرار می دهد.

آقای هولبروک که برای دیداری سه روزه با رهبران سیاسی و نظاکی پاکستان به این کشور سفر کرده، از آن چه که پیشرفت قابل ملاحظه پاکستان در بازپس گیری مناطق حساس شمال غرب این کشور از طالبان خواند، تقدیر کرد.

با این حال او هشدار داد که ممکن است حملات زمینی ارتش پاکستان به منطقه سوات باعث پراکنده شدن آنها شده باشد ، نه نابودی کامل آنها.

این دومین سفر ریچارد هولبروک به اسلام آباد در طی یک ماه اخیر است.

بازگرداندن افراد بی خانمان شده در اثر حملات اخیر، بررسی وضعیت امنیتی مناطق شمال غربی و قبیله نشین پاکستان و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از مهمترین محورهای مذاکره آقای هولبروک با رهبران پاکستان عنوان شده است.

ارتش پاکستان پس از حدود سه ماه از شدت حملات خود در منطقه سوات کاسته است، اما هنوز هم در بعضی مناطق، مقاومت و اعمال خشونت آمیز گروه های پیکارجو ادامه دارد.

صدها هزار نفر از جمعیت دو میلیون نفری ساکن این مناطق در پی درگیری های اخیر آواره شده اند.

نگرانی از تامین امنیت انتخابات افغانستان

سفر ریچارد هولبروک تنها چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، که به عنوان آزمونی برای میزان موفقیت تلاش های نیروهای ناتو و آمریکا محسوب می شود ، صورت می گیرد.

حملات طالبان و دیگر گروه های پیکارجو در روزهای اخیر در افغانستان، باعث بروز نگرانی درباره کاهش میزان مشارکت مردم در انتخابات روز پنج شنبه، ۲۰ اوت، شده است.

گروه طالبان امروز یکشنبه، ۱۶ اوت، برای اولین بار تهدید کرد که به حوزه های رای گیری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان حمله خواهد کرد.

در ضربه ای سنگین به طالبان ، چند روز پیش گزارش هایی مبنی کشته شدن بین الله محسود، رهبر طالبان پاکستان در حمله موشکی آمریکا به منطقه ای در جنوب وزیرستان منتشر شد. هر چند که این گزارش ها هرگز به طور کامل تایید نشد.

تحلیلگران می گویند اکنون فشارهای آمریکا بر پاکستان برای افزایش حملات علیه طالبان در مناطق قبیله نشین مرز افغانستان ، با استفاده از موقعیت ایجاد شده توسط حمله های موشکی آمریکا افزایش خواهد یافت.

مطالب مرتبط