پلیس نیجریه روستائیان اسلام گرا را دستگیر کرد

Image caption محمد یوسف، رهبر گروه بوکو حرام بعد از دستگیری و تحویل به پلیس نیجریه به ضرب گلوله کشته شد

پلیس نیجریه می گوید این نیروها ششصد مرد را که عضو یک گروه اسلام گرا و ساکن روستایی در منطقه ای دور افتاده در شمال غربی این کشور بوده اند، بازداشت کرده است.

اما، اندرو واکر، گزارشگر بخش هوزا زبان در بی بی سی می گوید که پلیس تمام سه هزار سکنه این روستا را، که در ایالت نیجر قرار داشته است، بازداشت کرده اند.

آنها عضو گروهی اسلام گرا و تندرو به نام "دارالسلام" هستند و به مدرسه ای در نزدیکی این روستا منتقل شده اند.

بخش هوزای بی بی سی می گوید که مشخصات تمام این افراد توسط مقام های اداره مهاجرت نیجریه بررسی خواهد شد.

پلیس نیجریه می گوید سکنه این روستا را بیرون خواهد راند تا اعضای این گروه به محلی که اصالتا از آن آمده اند، بازگردند.

رسانه های محلی گزارش کرده اند که گروهی هزار نفره از ماموران پلیس در حمله شنبه صبح (15 اوت)، مشارکت داشته اند.

پلیس می گوید در این حمله سلاحی کشف نشده است و اعضای گروه دارالسلام از خود در برابر دستگیری ها مقاومت نشان نداده اند.

حمله یورشی پلیس نیجریه به این روستا به دنبال قیام مرگباری انجام گرفته است که ماه گذشته توسط گروهی اسلام گرا به نام "بوکو حرام" صورت گرفت. در حوادث ماه گذشته صدها نفر کشته شدند.

جامعه ای منزوی و دور افتاده

اعضای گروه دارالسلام در اوایل دهه نود میلادی در شمال غربی نیجریه شهرک ساختند و جامعه کوچک خود را منطبق با اصول اسلامی اما از نوع سخت گیرانه آن، تشکیل دادند. آنها در پی آن بوده اند که به دور از آنچه انحطاط غربی می دانند، زندگی کنند.

بعد از خونریزی های اخیر در ارتباط با قیام گروه "بوکو حرام" در شهر میدوگوری در شمال نیجریه، مقام های این کشور نظارت بر فعالیت دارالسلام را شدت بخشید.

یکی از مردانی که توسط پلیس به مدرسه منتقل شده است به بخش هوزای بی بی سی گفت که آنها در دبیرستانی در شهرستان "ماکوا" مورد بازجویی قرار گرفته اند.

او گفت "ما از وقتی به این مکان آورده شده ایم غذا نخورده ایم و در میان ما شماری زن و کودک نیز هست. گروهی از ماموران امنیتی و پلیس و همچنین ماموران اداره مهاجرت تحت فرمان پلیس فدرال به روستای ما آمدند."

به گفته مانیر دان علی، سردبیر روزنامه دیلی تراست نیجریه حضور ماموران مهاجرت اهمیت خاصی دارد. او گفت "مقام های نیجریه تلاش دارند هویت و ملیت اعضای دارالسلام را شناسایی کنند."

آقای دان علی می گوید افرادی که از ایالت نیجر نباشند احتمالا به زادگاهشان در نیجریه بازگرداننده خواهند شد.

او گفت "با این که ثابت نشده است که این گروه در اقدامی غیرقانونی دست داشته است، به نظر می رسد که مقام های نیجریه درصددند از این فرصت برای پراکنده کردن اعضای این روستا استفاده کنند."

مطالب مرتبط