آمار خودکشی در میان سربازان آمریکایی بالاتر از همیشه است

Image caption حدود یک چهارم خودکشی ها در عراق رخ داده است

آمار خودکشی در میان سربازان آمریکایی برای دومین سال متوالی به طور بیسابقه ای افزایش داشته و در طی پنج سال دو برابر شده است.

ارتش آمریکا گفته است در سال 2008 صد و بیست و هشت خودکشی تائید شده در میان این نیروها رخ داده و تحقیق در باره پانزده خودکشی دیگر هنوز کامل نشده است.

مقام های نظامی گفته اند آنها دلیل افزایش آمار خودکشی را نمی دانند اما تنش ناشی از کارزار در کشورهای خارجی تاثیر چشمگیری بر افزایش خودکشی ها داشته است.

جین اوبراین، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید استرس ناشی از نبرد در عراق و افغانستان و همچنین اعزام نیروها به میدان جنگ برای چندمین بار، از جمله دلایل بالا رفتن آمار خودکشی در میان نیروهای آمریکایی بوده است.

اما پزشکان می گویند که این دلیل، توضیح نمی دهد که چرا سال گذشته 143 سرباز آمریکایی و 113 عضو از دیگر نیروهای نظامی تصمیم گرفتند جان خود را بگیرند.

حدود 35 درصد از خودکشی ها در میان سربازانی رخ داده است که هرگز به جبهه جنگ اعزام نشده بودند و از سی درصد سربازانی که در میدان کارزار بوده اند و خودکشی کرده اند، سه چهارم آنها برای اولین بار به جبهه جنگ رفته بودند.

سی و پنج درصد دیگر از خودکشی ها بعد از بازگشت از جبهه رخ داده است. اغلب افرادی که در این گروه قرار دارند، یک سال بعد از بازگشت به خانه خودکشی کرده اند.

ژنرال پیتر چیارلی، معاون رئیس ستاد ارتش آمریکا، گفت که او "شک ندارد" که استرس ناشی از ادامه جنگ در عراق و افغانستان یکی از عوامل افزایش آمار خودکشی ها بوده است.

نظرسنجی بزرگ

پیت گرین، دبیر ارتش آمریکا (که سمتی غیرنظامی و انتصابی در داخل ارتش آمریکاست)، گفت: "برای ارتش آمریکا خودکشی ها چالشی بسیار مهم است."

او گفت: "چرا شمار خودکشی ها رو به افزایش است؟ ما نمی توانیم دلیل آن را به شما بگوییم اما می توانیم بگوییم که در سراسر ارتش ما درتلاشیم هر آنچه از دست ما برمی آید انجام دهیم تا این مشکل را حل کنیم."

ارتش آمریکا گفته برای حل این مشکل در تلاش بوده و برای بالا بردن آگاهی در این زمینه آموزش هایی را آغاز کرده است.

این آموزش ها به سربازان یاد می دهد که چگونه متوجه رفتارهایی باشند که حاکی از آمادگی آنها و دیگران برای دست زدن به خودکشی است و همین طور این که از مشورت با کارشناسان خجالت نکشند.

ارتش آمریکا همچنین با مشارکت موسسه ملی بهداشت روانی آمریکا طرحی پنجاه میلیون دلاری را برای تحقیق در باره بهداشت روانی سربازانش اختصاص داده است.

پزشکان آمریکا امیدوارند که این تحقیق، که در نوع خود بیسابقه است، به شناسایی کادر نظامی که ممکن است مستعد خطر خودکشی باشند، کمک کنند.

دکتر رابرت هاینسن، از موسسه بهداشت روانی ملی آمریکا، مسئولیت تحقیقات پنجاه میلیون دلاری را بر عهده دارد.

او می گوید: "در طی پنج سال آینده ما از بیش از پانصد هزار سرباز خواهیم خواست اطلاعات شخصی خود را که ممکن است برای ارزیابی های روانشناسانه استفاده شود، در اختیار ما بگذارند. از آنها همچنین خواهیم خواست نمونه هایی از بزاق و خون خود را به ما بدهند تا ارتباط ژن با آمار خودکشی را کشف کنیم. در این مدت اطلاعات در باره خودکشی از سال 2004 نیز تحلیل خواهد شد."

دکتر هاینسن افزود: "محققان، هر سه ماه، یافته های خود را گزارش خواهند داد تا ارتش فرصت داشته باشد هر چه سریعتر اطلاعات جدید را برای پیشگیری از خودکشی های آتی به کار گیرد."

مطالب مرتبط