تعویق سرشماری در عراق به دلیل ترس از تنش‌های قومی

عراق اولین سرشماری در این کشور طی دو دهه اخیر را که قرار بود در چند ماه آینده برگزار شود، تا اطلاع ثانوی، به تعویق انداخته است

علی بابان، وزیر برنامه ریزی عراق گفته است این سرشماری که قرار بود در چند ماه آینده انجام شود، به دلیل هراس از دامن زدن به تنش ها به تعویق افتاده است.

آقای بابان به دنبال دیدار با آیت الله سیستانی یکی از مهم ترین مراجع تقلید شیعیان گفت برخی سیاستمداران و گروه های سیاسی در استان های کرکوک و نینوا نسبت به انجام این سرشماری ابراز تردید کرده اند.

مقام های عراقی می گویند این احتمال وجود دارد که این سرشماری به تنش ها در شمال عراق در میان اعراب و کردها دامن بزند.

اعراب و کردها در مناطق شمالی بر سر مالکیت منطقه نفتخیز کرکوک درگیر هستند.

مقام های آمریکایی گفته اند که اختلاف نظرهای اعراب و کردها بر سر منابع نفتی و زمین های این منطقه در حال حاضر، بزرگ ترین تهدید برای امنیت عراق است.

آخرین سرشماری انجام گرفته در عراق مربوط به سال 1987 است.

بسیاری از قانونگذاران عراقی خواهان به تعویق افتادن این سرشماری بودند. این افراد خواهان آن هستند تا این سرشماری در زمان انتخابات پارلمانی در ژانویه سال آینده انجام شود. برخی نیز از احتمال انجام این سرشماری در آوریل یا اکتبر سال 2010 خبر داده اند.

این گروه از نمایندگان مجلس عراق می گویند جنگ باعث بروز تغییرات زیادی در بافت جمعیتی این کشور شده و بسیاری از شهرها و نواحی این کشور دستخوش تغییرات شدیدی شده است و نتایج این سرشماری می تواند به بروز تنش های جدید منجر شود.

مطالب مرتبط