اسکناس های آمریکایی به کوکائین آلوده است

Image caption شمار زیادی از اسکناس هایی که در پایتخت آمریکا رد و بدل می شود حامل ذرات کوکائین است

بزرگترین مطالعه در باره اسکناس های بانکی نشان داده است که 95 درصد ازاسکناس های دلاری که در واشنگتن دست به دست می شود حامل گرد کوکائین است.

این آمار در طی دو سال بیست درصد افزایش داشته است.

محققان دانشگاه ماساچوست در دارتموت، اسکناس های سی شهر در سراسر جهان را مورد آزمایش قرار داده اند.

آنها می گویند استرس ناشی از رکود اقتصادی باعث افزایش مصرف مواد مخدر شده است که احتمالا به نوبه خود از جمله منجر به افزایش شمار اسکناس هایی شده است که حامل گرده کوکائین بوده اند.

اسکناس های بانکی ممکن است به دو صورت حامل ذره های کوکائین باشند؛ یکی این که وقتی مصرف کننده این ماده مخدر، اسکناس را لوله می کند تا پودر کوکائین را با دماغش بالا بکشد یا وقتی دسته های اسکناس روی هم انبار شوند.

عامل استرس

به غیر از اسکناس های دلار که در واشنگتن رد و بدل می شود، اسکناس های سایر شهرهای بزرگ آمریکا مانند بالتیمور، بوستون و دیترویت حامل بالاترین میانگین ذرات کوکائین بوده است.

دکتر یوگنگ ژو، که این تحقیق را سرپرستی می کرده است، گفت: "من متعجب هستم که شمار اسکناس های حامل گرد کوکائین رو به افزایش بوده است. من خیلی مطمئن نیستم دلیل این افزایش چه بوده اما ممکن است با رکود اقتصادی و افزایش افراد استرس زده در ارتباط باشد؛ افرادی که برای تخفیف استرس خود به کوکائین روی آورده اند."

سایر کشورهایی که اسکناس های آنها مورد آزمایش این گروه قرار گرفته است کانادا، برزیل، چین و ژاپن بوده است.

تعداد اسکناس های آلوده به کوکائین در چین پایین ترین آمار بوده است. در این کشور فقط دوازده درصد اسکناس های مورد آزمایش حامل گرد کوکائین بوده است.

در آمریکا پاک ترین اسکناس ها در سالت لیک سیتی جمع آوری شد. این شهر محل زندگی گروه مذهبی مورمون است.