اسرائیل: مجوزی برای ساخت شهرک‌های جدید ندادیم

یک وزیر دولت اسرائیل گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور از زمان روی کار آمدن، مجوز مناقصه برای ساخت شهرک های جدید در کرانه غربی را نداده است.

آریل اطیاس، وزیر مسکن اسرائیل گفت که دولت این کشور به منظور رسیدن به درک متقابل با دولت آمریکا که خواهان تعلیق کامل ساخت و سازها است، دست به این کار زده است.

جنبش اسرائیلی "صلح اکنون" تائید کرده که مجوز مناقصه های جدیدی برای ساخت و سازها صادر نشده است.

این گروه در عین حال تاکید کرده که اسرائیل در حال حاضر، در حال ساخت هزار واحد مسکونی جدید در کرانه غربی است.

این جنبش در موارد متعددی با گزارش های خود، ساخت و سازهای غیر قانونی اسرائیل در مناطق اشغالی را افشا کرده و خواهان توقف این اقدامات شده است.

عمده ساخت و سازهای اسرائیل در آن سوی خط سبز و در میان زمین های فلسطینیان صورت می گیرد. گروه صلح اکنون می گوید اسرائیل در چند سال اخیر به دنبال محو خط سبز است و این هدف را از طریق ساخت و سازهای گسترده دنبال می کند.

برخی از شهرک های یهودی نشین که دولت اسرائیل خواهان قرار دادن آنها در داخل "مرزهای نهایی" اسرائیل است، در زمین هایی قرار دارند که کاملا متعلق به فلسطینی ها است.

گروه صلح اکنون در سال 1978 در حین مذاکرات صلح اسرائیل و مصر تشکیل شد. این گروه که قدیمی ترین جنبش صلح در اسرائیل به شمار می رود، به اصل زمین در برابر صلح معتقد است.

تمام شهرک های یهودی نشین در مناطق فلسطینی مطابق قوانین بین المللی غیر قانونی هستند، اما اسرائیل این تفسیر را رد می کند.

فلسطینیان خواهان آن هستند که کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل گیرد و نگران این مساله هستند که این ساخت و سازهای اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع می کند.

اسرائیل در جنگ سال 1967 بخش شرقی بیت المقدس را ضمیمه خاک خود کرد اگر چه این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشده است.

مطالب مرتبط