کلینتون: آزادی 'عامل' بمبگذاری لاکربی اشتباه محض است

در پی افزایش احتمال آزادی عبدالباسط علی مقراحی "عامل" بمبگذاری لاکربی از زندانی در اسکاتلند، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، آزادی او را "اشتباه محض" دانست.

قضات اسکاتلندی با درخواست وکلای مدافع عبدالباسط علی مقراحی مبنی بر انصراف از تقاضای تجدید نظر در مورد حکمش موافقت کرده اند.

عبدالباسط علی مقراحی، شهروند لیبی به عنوان عامل بمبگذاری سال 1989 در هواپیمای مسافربری آمریکایی برفراز شهر لاکربی شناخته شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه (18 اوت) گفت زمانی که سناتور ایالت نیویورک بود، از نزدیک با تعدادی از خانواده های قربانیان آن بمبگذاری آشنا شده است.

هواپیمای بوئینگ 747 شرکت هواپیمایی "پان آمریکن" در 21 دسامبر 1988 از لندن به مقصد نیویورک در پرواز بود. بسیاری از 259 سرنشینان هواپیما و 11 نفر بر فراز شهر لاکربی کشته شدند، آمریکایی بودند.

هیلاری کلینتون گفت که عبدالباسط علی مقراحی مرتکب جنایت فجیعی شده است و آزادی او اشتباه محض خواهد بود.

Image caption عبدالباسط علی مقراحی در حال گذراندن دروان محکومیتش در زندانی در اسکاتلند است.

او در واشنگتن، پایتخت آمریکا، از مقام های اسکاتلند خواست که از آزادی عبدالباسط علی مقراحی خودداری کنند.

این شهروند لیبی که مبتلا به سرطان پروستات و در مراحل پایانی این بیماری است، خود را بیگناه می داند.

عبد الباسط علی مقراحی که به عنوان عامل این واقعه دستگیر و به حبس ابد محکوم شده بود،هم اکنون در زندان گرینوک در اسکاتلند زندانی است.

درخواست انصراف از تقاضای تجدیدنظر در حالی از سوی وکلای مدافع وی مطرح شد که دولت اسکاتلند در حال بررسی درخواست وی مبنی بر آزادی و یا انتقال به زندانی در لیبی است.

هفت سناتور آمریکایی پیشتر از کنی مک آسکیل، وزیر دادگستری اسکاتلند خواسته اند تا عبدالباسط علی مقراحی، دوره محکومیتش را در اسکاتلند سپری کند.

براساس گزارش ها به هنگام بررسی درخواست مجدد آقای مقراحی دردادگاه مبنی بر پس گرفتن درخواست تجدیدنظردر حکم محکومیتش ، او در دادگاه حضور نداشت.

بدین ترتیب با رد درخواست آقای مقراحی، موانع بالقوه در انتقال او به زندانی در لیبی برداشته شده است.

انتظار می رود وزیر دادگستری اسکاتلند تصمیم نهایی در این مورد را طی دو هفته آینده اعلام کند.

لیبی در ماه مه امسال از بریتانیا درخواست کرد که عبد الباسط علی مقراحی را به لیبی تحویل دهد.

دولت های آمريکا و بريتانيا ليبی را مسئول بمب گذاری در اين هواپيما معرفی کردند.

در سال 2003 لیبی پذیرفت به خانواده های قربانیان حادثه لاکربی، 3 میلیارد دلار غرامت پرداخت کند.

تغيير سياست های ليبی روند بهبود روابط اين کشور با غرب را به جريان انداخت. در مارس سال 2004، تونی بلر، نخست وزير وقت بريتانيا، در ليبی با رهبر این کشور ديدار و گفتگو کرد.

مطالب مرتبط