گسترش آلودگی شیمیایی انفجار نیروگاهی در سیبری

انفجار در نیروگاه سایانو- شوشسکایا
Image caption نیروگاه سایانو- شوشسکایا بزرگ ترین نیروگاه برق آبی روسیه است

آلودگی شیمیایی ناشی از انفجار روز دوشنبه یک نیروگاه برق آبی در روسیه آلودگی یک رودخانه بزرگ در سیبری و مرگ هزاران قطعه ماهی را به همراه داشته است.

مسوولان امدادی در تلاش هستند تا مانع از گسترش آلودگی در رودخانه ینیسئی شوند. همزمان، بستگان کارکنان مفقود شده نیروگاه سایانو- شوشسکایا می گویند از این می ترسند که مسوولان حقیقت را درباره سرنوشت عزیزانشان به آنها نگفته اند. آمار رسمی کشته شدن چهارده تن را در انفجار نیروگاه برق تایید کرده است ولی گزارش ها بیانگر مرگ ۷۶ نفر است. عوامل امدادی همچنان مشغول جستجو برای یافتن اجساد کشته شدگان هستند. نیکولای بولاکین، شهردار آباکان که در نزدیکی محل سانحه قرار دارد می گوید آب آشامیدنی این شهر آلوده نشده است زیرا از رودخانه دیگری تامین می شود. در این حال، آقای بولاکین آلوده شدن آب حوضچه های پرورش ماهی منطقه را به خاطر نشت چهل تن روغن ژنراتور به رودخانه تایید کرده است.

خانواده های خشمگین

خانواده های کارکنان مفقود شده نیروگاه برق سایانو- شوشسکایا خواستار توضیح دولت درباره حادثه پیش آمده هستند. بستگان این افراد می گویند صاحبان نیروگاه و دولت به فکر آنها نیستند و فقط به منافع خود فکر می کنند. آنها همچنین در جلسه ای که با مسوولان برگزار کردند، از این ابراز نگرانی کردند که واقعیت به آنها گفته نشده است. نیروگاه سایانو- شوشسکایا بزرگترین نیروگاه برق آبی روسیه است و در سه هزار کیلومتری شرق مسکو قرار دارد. ارتفاع سد این نیروگاه ۲۴۵ متر و عرض آن یک کیلومتر است.

انفجار در این نیروگاه باعث سرازیر شدن آب و نابود شدن سه واحد تولید برق در آن شد.

غواصان در حال بررسی آسیب وارد شده به سد و نیروگاه هستند.

سرگئی شویگو، وزیر امور اضطراری روسیه می گوید برای پی بردن به علت حادثه به یک هفته وقت نیاز است.

هنوز علت انفجار مشخص نشده است ولی کارشناسان احتمال می دهند یکی از ژنراتورهای در دست تعمیر نیروگاه منفجر شده باشد.

به گفته آقای شویگو تعمیر نیروگاه آسیب دیده یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

مطالب مرتبط