مسموم شدن کودکان چین با سرب گسترش یافت

Image caption این تاسیسات ذوب فلز در شانشی نیز به خاطر مسمومیت با سرب کودکان مرتبط دانسته شد

مقام های چین می گویند بیش از 1300 کودک این کشور که در معرض دود تاسیسات ذوب فلز قرار گرفته اند، مسموم شده اند.

بعد از این که بسیاری از کودکان ساکن اطراف تاسیسات منگنز به طور ناگهانی به کم اشتهایی و تب مبتلا شدند، مسئولان بهداشتی آنها را مورد آزمایش قرار دادند.

آزمایش از این کودکان نشان داده است که میزان سرب داخل خون آنها خیلی بالاتر از حد قابل قبول بوده است.

کارخانه منگنز، که در مرکز استان هونان قرار دارد، در کنار چند تاسیسات دیگر این استان، تعطیل شده است و مدیران آنها بازداشت شده اند.

والدین خشمگین این کودکان به نشانه اعتراض جاده منتهی به تاسیسات منگنز را مسدود و با پلیس محلی برخورد کردند.

در ماه جاری میلادی این دومین بار است که در چین مسمومیت گسترده کودکان رخ داده است.

در اولین حادثه، بیش از هشتصد کودک در استان شانشی، در غرب چین، مسموم شدند.

شیرونگ چن، دبیر بخش چینی در بی بی سی می گوید کودکان روستایی و در برخی موارد بزرگترها، بهای گزافی را در ازای شتاب توسعه اقتصادی این کشور و همچنین فعالیت کارخانجاتی که استاندارد ایمنی پائینی دارند، پرداخت می کنند.

اغلب دود و بخاری که از دودکش های تاسیسات ذوب فلز و کارخانجات سیمان به اطراف پراکنده می شود حاوی مقداری سرب است. اما مقدار سرب در دود کارخانجات چین که تعطیل شده اند از میزانی که دولت برای فعالیت های صنعتی تعیین کرده است، بسیار بالاتر بوده است.

در برخی نقاط منابع آبی نیز به سرب آلوده شده است.

شیرونگ چین معتقد است در حالی که والدینی که نگران فرزندان خود هستند آنها را برای انجام آزمایش به درمانگاه ها می برند، شمار کودکانی که به خاطر دود و بخار حاوی سرب مسموم خواهند شد، یقینا افزایش خواهد یافت.

یک سال پیش آلودگی شیر خشک تولید شده در چین باعث بیماری و مرگ صدها هزار کودک و نوزاد در چین و رسوایی گسترده برای مقام های این کشور شد.

مطالب مرتبط