کره شمالی 'تمایل دارد' با آمریکا گفتگو کند

Image caption آقای ریچاردسون گفت احساس کرده که تنش کره شمالی نسبت به آمریکا "کاهش" داشته است

یک سیاستمدار آمریکایی گفته است که کره شمالی در باره گفتگوی مستقیم با آمریکا اشاره هایی کرده که "مثبت" بوده است.

بیل ریچاردسون، فرماندار ایالت نیومکزیکو در آمریکا به تازگی با فرستاده های دولت کره شمالی در همین ایالت ملاقات داشته است.

آقای ریچاردسون گفت او احساس کرده که پس از سفر اخیر بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا به کره شمالی، تنش این کشور با آمریکا "کمتر" شده است.

اما او گفت که کره شمالی هنوز هم حاضر نیست در ارتباط با برنامه هسته ای خود به میز مذاکرات چند جانبه بازگردد.

آقای ریچاردسون بعد از ملاقات با فرستاده های دولت کره شمالی در شهر "سانتافه" در ایالت نیومکزیکو گفت اعضای این هیئت اظهاراتی کرده اند که نشانده "آمادگی کره شمالی برای آغاز گفتگوهایی جدید و مستقیم با آمریکا در باره برنامه هسته ای این کشور است."

او گفت سفر آقای کلینتون که با هدف آزاد سازی خبرنگاران آمریکایی در کره شمالی انجام گرفت، به "آب شدن یخ در روابط دو کشور کمک کرده است."

فرماندار نیومکزیکو گفت " مشهود است که دولت کره شمالی از حبس بودن خبرنگاران آمریکایی در این کشور به عنوان ابزار چانه زنی استفاده کرده است" و اکنون منتظر است از سوی آمریکا "نشانه ای مثبت ببیند."

مذاکرات هسته ای

به گفته بیل ریچاردسون کره شمالی هنوز هم آماده نیست مذاکرات هسته ای از سر گرفته شود.

کره شمالی بعد از آن که شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این کشور تحریم هایی را اعمال کرد از مذاکرات شش جانبه که شامل دو کره شمالی و جنوبی، آمریکا، روسیه، چین و ژاپن می شود، کنار کشید.

تحریم های شورای امنیت در پی آزمایش های هسته ای و موشکی کره شمالی اعمال شده است.

آمریکا گفته است در صورتی که کره شمالی در جهت توقف فعالیت های هسته ای خود گام های بدون بازگشت بردارد، حاضر است با این کشور در قالب گفتگوهای شش جانبه، به طور مستقیم وارد گفتگو شود.

آقای ریچاردسون در این باره گفت: "روشن است که مقام های کره شمالی گفتگوی دو جانبه با آمریکا را ترجیح می دهند. سوال این است که آیا باید گفتگوها را رو در رو و دو جانبه برگزار کرد یا مذاکرات را باید در چارچوب ملاقات های شش جانبه فعال کرد."

آمریکا تا کنون گفته است که از گفتگوهای شش جانبه حمایت می کند.

مقام های کاخ سفید گفته اند که برنامه ریزی ملاقات میان آقای ریچاردسون و فرستاده های کره شمالی توسط آنها صورت نگرفته است و آنها از فرماندار نیومکزیکو نخواسته اند که در این ملاقات حامل پیامی از سوی دولت آمریکا برای این هیئت دو نفره باشد.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت هدف آمریکا در قبال کره شمالی همچنان "خیلی ساده و خیلی روشن است."

او گفت: "هدف ما توقف برنامه هسته ای شبه جزیره کره است. البته ما می خواهیم شاهد پیشرفت در این جهت باشیم."

مطالب مرتبط