استفاده سیا از بخش خصوصی برای ردیابی و ترور

Image caption گفته می شود لئون پانتا که در دولت آقای اوباما به ریاست سازمان سیا منصوب شده در ماه ژوئن از این عملیات با خبر شده است.

براساس گزارش ها، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بخشی از عملیات سری خود برای ردیابی و کشتن سران القاعده را به شرکت بلک واتر واگذار کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای از قول مقامات دولت کنونی آمریکا و مقامات دولت گذشته نوشته است که شرکت بلک واتر به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در برنامه ریزی، آموزش و تعقیب و مراقبت کمک می کرده است.

در این مقاله آمده که با وجود هزینه چندین میلیون دلاری این عملیات، کسی از القاعده دستگیر نشد.

کارمندان شرکت بلک واتر از سال ۲۰۰۳ حفاظت از کارمندان دولت آمریکا را در عراق بر عهده داشته است. اما این شرکت در چند مورد به استفاده بیش از حد از زور حین کار متهم شد که یکی از این موارد در سال ۲۰۰۷ منجر به کشته شدن هفده غیرنظامی در بغداد شد.

پس از طرح این اتهام ها، مجوز فعالیت این شرکت در عراق تمدید نشد و نام این شرکت که دفتر مرکزی آن در ایالت کارولینای شمالی است به Xe تغییر کرد.

مجوز قتل

روزنامه نیویورک تایمز گزارش می دهد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با شرکت بلک واتر برای ردیابی و کشتن اعضای ارشد القاعده قراردادی رسمی امضا نکرده است.

این روزنامه می نویسد به جای قرارداد رسمی، سیا با مقامات ارشد شرکت بلک واتر به طور شخصی توافق کرده بود.

این گزارش اضافه می کند که هنوز معلوم نیست که سازمان جاسوسی آمریکا از پرسنل بلک واتر برای ردیابی و کشتن اعضای القاعده استفاده کرده یا برای کمک به تعلیم برای تعقیب و ردیابی مظنونان.

در همین حال روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال ۲۰۰۱ با استفاده از نیروهای شبه نظامی این سازمان عملیاتی را برای دستگیری یا ترور اعضای ارشد القاعده آغاز کرد.

اما واشنگتن پست در گزارش خود از قول مقامات رسمی نوشته، در سال ۲۰۰۴ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بعد از اینکه این عملیات را برای مدتی کوتاه متوقف کرده بود، تصمیم گرفت آنرا را با استفاده از شرکت های خصوصی ادامه دهد.

گفته می شود لئون پانتا که در دولت آقای اوباما به ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا منصوب شده است در ماه ژوئن از این عملیات با خبر شده است.

یک روز بعد از اینکه او از این عملیات با خبر شد، در جلسه ای اعضای کمیته اطلاعات کنگره را از وجود این عملیات و لغو آن با خبر کرد.

روزنامه نیویورک تایمز از قول مقامات رسمی نقل قول کرده که مهمترین دلیل نگرانی لئون پانتا و تشکیل این جلسه استفاده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از بخش خصوصی بوده است.

از قول مقامات رسمی گفته شده که اگر چه در سال های گذشته برخی کارهای حساس نظیر بازجویی از زندانیان از شرکت های خصوصی استفاده شده است اما اینکه به گروهی خارج از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا "مجوز قتل" داده شود نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان در حال بررسی است تا ببیند آیا هشت سال سکوت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و بی اطلاع گذاشتن کنگره درباره این عملیات کاری غیرقانونی بوده یا نه.

دایانا فینشتان، سناتور دمکرات و مدیر کمیته اطلاعات سنای آمریکا گفت که آقای پانتا ماه گذشته به کنگره گفته است که دیک چنی، معاون جرج بوش رییس جمهور پیشین آمریکا مسئول مخفی نگه داشتن این عملیات بوده است.

مطالب مرتبط