یازده افسر پلیس و ارتش عراق بازداشت شدند

بغداد
Image caption حدود ششصد نفر در حملات روز چهارشنبه کشته و مجروح شدند

یک روز پس از آن که نود و پنج تن در انفجارهای بغداد کشته شدند، مقام های عراقی از بازداشت یازده افسر نیروهای امنیتی و ارتش به جرم کم کاری و بی توجهی به مسوولیت خود خبر داده اند.

این بازداشت ها همزمان با تحقیقات امنیتی درباره وقوع انفجار دو کامیون حامل مواد منفجره در نزدیکی ساختمان های وزارتخانه های خارجه و دارایی در مرکز بغداد رخ داد.

این دو انفجار علاوه بر تلفات زیاد، آسیب دیدگی بیشتر از پانصد نفر را به همراه داشت و مقام های محلی از مردم خواسته اند با اهدای خون به آنها کمک کنند.

در پی وقوع این حملات، تدابیر حفاظتی در پایتخت عراق تشدید شده است و نوری المالکی خواستار بازبینی روش ها و طرح های امنیتی شده است.

به رغم افزایش تدابیر امنیتی در بغداد، حمله انتحاری یک دوچرخه سوار به رستورانی در مرکز این شهر مرگ دو نفر و جراحت ده تن را در روز پنج شنبه به همراه داشت.

در شهر حله نیز حمله به یک اتوبوس دو کشته و شش مجروح به همراه داشت.

خبرنگاران مستقر در بغداد می گویند وقوع این حملات نگرانی ها را درباره توانایی دولت عراق در حفظ امنیت در این کشور افزایش داده است. آمریکا مسوولیت امنیت مناطق شهری را در پایان ماه ژوئن به دولت عراق سپرد.

هرج و مرج

پزشکان و کارکنان یک بیمارستان در بغداد به خبرنگار بی بی سی گفته اند که به علت تعداد بالای مجروحان حوادث چهارشنبه، در طول شب مشغول جراجی و مداوای آسیب دیدگان بوده اند.

تارا برقی، از پزشکان این بیمارستان گفت: "وضع آشفته ای بود، هرج و مرج بود. تاکنون این مقدار مجروح ندیده بودم."

یازده افسر بازداشت شده از فرماندهان پلیس و ارتش بوده اند که مسوولیت امنیت، حفاظت و کنترل ترافیک را بر عهده داشته اند.

ژنرال قاسم الموسوی از سخنگویان ارتش عراق گفت این حملات بیانگر ضعف امنیتی است و نیروهای مسلح باید مسوولیت این ضعف را بر عهده بگیرند.

ژنرال قاسم عطا، از دیگر سخنگویان ارتش عراق هم از ممنوعیت تردد کامیون های سنگین در مرکز بغداد خبر داده است.

ژنرال عطا همچنین از افزایش نیروهای امنیتی در شهر خبر داد.

نوری المالکی می گوید عوامل القاعده و وفاداران به حکومت صدام حسین از فرصت جمع آوری دیوارهای جداسازی در بغداد استفاده کرده اند و به حملات جدید دست زده اند.

مطالب مرتبط