اخراج اسلام شناس سوئیسی بدلیل حضور در پرس تی وی

طارق رمضان
Image caption طارق رمضان اتهام حمایت از حکومت ایران را به شدت رد می کند

طارق رمضان اسلام شناس جنجالی سوئیسی بدلیل حضور و میزبانی یک برنامه شبکه پرس تی وی متعلق به دولت ایران از مشاغل خود اخراج شد.

شورای شهر روتردام و دانشگاه اراسموس در هلند هر دو بطور همزمان طارق رمضان را از سمت مشاور و نیز استاد دانشگاه اخراج کردند.

این اسلام شناس 46 ساله متهم شده که بدنبال انتخابات جنجال برانگیز اخیر در ایران با میزبانی یک برنامه سیاسی در شبکه پرس تی وی عملا از حکومت ایران حمایت کرده است.

بر اساس بیانیه مشترک شورای شهر روتردام و دانشگاه اراسموس طارق رمضان در حالی در برنامه "اسلام و زندگی" شرکت داشته که حکومت ایران مشغول "سرکوب شدید" معترضان به نتیجه انتخابات اخیر بوده است.

این بیانیه می افزاید: طارق رمضان دیگر نمی تواند صاحب کرسی "هویت و شهروندی" و نیز مشاوری برای نزدیکی اسلام و غرب در هلند باشد.

اما طارق رمضان در واکنش به این اقدام مسئولین و سیاستمداران هلندی به خصوص گیرتز ویلدز رهبر حزب آزادی را متهم به "اسلام هراسی" و بهره برداری های انتخاباتی کرده است.

وی اتهام طرفداری از ایران را رد کرده و گفته است هیچ کس نمی تواند "ذره ای حمایت" از حکومت ایران در برنامه هایش پیدا کند.

طارق رمضان تاکید کرده از سرکوب مخالفان در ایران بطور علنی انتقاد کرده و از کوشش های مردم ایران برای استقرار و احترام به حقوق بشر حمایت می کند.

این نویسنده سوئیسی از طرف موافقانش به "لوتر اسلام" مشهور شده، اما مخالفان او را به "یهود ستیزی" و همدستی با گروه های تروریستی متهم می کنند.

طارق رمضان نوه حسن البنا بنیانگذار اخوان المسلمین در مصر است.

او که هم اکنون استاد اسلام شناسی در دانشگاه آکسفورد است در سال 2004 به اتهام حمایت از برخی گروه های تندروی اسلامی موفق به کسب ویزای آمریکا برای تدریس در دانشگاه نتردام نشد.

مطالب مرتبط