اوباما: رمضان زمانی برای شادمانی و اندیشیدن است

اوباما
Image caption اوباما برای بهبود روابط آمریکا و مسلمانان جهان تلاش می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در پیامی به مناسبت آغاز ماه رمضان، سیاست های دولت خود را در عراق، افغانستان و پاکستان در راستای ایجاد روابط جدید با جهان اسلام عنوان کرد.

آقای اوباما در پیامی ویدیویی خود خطاب به مسلمانان جهان ضمن فرخنده دانستن آغاز ماه رمضان، تلاش برای پایان جنگ در عراق و انزوای تندرویان در افغانستان و پاکستان را در راستای تعهد آمریکا برای تقویت صلح و امنیت در جهان دانست.

او گفت این تلاش ها شامل حمایت از برقراری دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیل و شناسایی حق شهروندان این دو کشور برای زندگی در صلح و امنیت نیز می شود.

پیام ویدیویی باراک اوباما که حدود پنج دقیقه است به وسیله کاخ سفید با ترجمه فارسی، عربی، اردو، پشتو و هندی در اینترنت منتشر شده است.

آقای اوباما گفت: "همه این تلاش ها بخشی از تعهد آمریکا برای برقراری روابطی بر اساس منافع و احترام متقابل با کشورهای اسلامی و کشورهایی که در آن مسلمانان در اکثریت هستند، است."

آقای اوباما همچنین در پیام خود از ماه رمضان به عنوان زمانی برای شادمانی مسلمانان و اندیشیدن به مسوولیت متقابل انسان ها نام برد.

باراک اوباما با تاکید بر برقراری گفتگو میان مسلمانان و آمریکا، گفت آداب ماه رمضان به یاد آورنده ارزش های مشترک مسلمانان و مسیحیان مانند پیشبرد عدالت، پیشرفت، مدارا و عزت همه انسان هاست.

روابط آمریکا با مسلمانان جهان پس از حمله این کشور به عراق در سال 2003 رو به تیرگی گذاشت و آقای اوباما در تلاش است این روابط بهتر شود.

باراک اوباما در ماه های گذشته در سخنرانی های خود در دانشگاه قاهره و در پارلمان ترکیه از آغاز دوره جدیدی در روابط آمریکا با مسلمانان خبر داد.

آقای اوباما در ترکیه گفت: "آمریکا در جنگ با اسلام نیست و هیچ وقت هم نخواهد بود."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست