مسبب یک کشتار در ویتنام ابراز ندامت کرد

Image caption کلی کماکان تاکید می کند که در تبعیت از دستور اقدام به کشتار کرده است

به گزارش منابع آمریکایی، افسری آمریکایی که به خاطر ایفای نقش در حادثه کشتار "مای لی" در جریان جنگ ویتنام مجرم شناخته شد، برای اولین بار به خاطر اعمال خود عذر خواهی کرده است.

نشریه کلمبوس لجر انکوایرر از ستوان ویلیام کلی (William Calley) نقل قول کرده است که "روزی نیست که من در آن از آنچه اتفاق افتاد احساس پشیمانی نکنم."

او این اظهارات را در جریان یک گردهم آیی کوچک در شهر کلمبوس در ایالت جورجیا عنوان کرده است.

کلی که 66 سال سن دارد، در جریان این کشتار در سال 1968 که در آن 500 مرد، زن و کودک در ویتنام به قتل رسیدند، در 22 مورد مجرم شناخته شد.

این فرمانده پیشین آمریکایی گفت: "من به خاطر ویتنامی هایی که کشته شدند، خانواده هایشان، و سربازان آمریکایی که در این حادثه دست داشتند و خانواده های آنها پشیمانم. من بسیار متاسفم."

Image caption انتشار خبر کشتار مای لی نقطه عطفی در روند جنگ ویتنام ایجاد کرد

او در سال 1971 به خاطر نقشی که در کشتار ایفاء کرده بود به حبس ابد محکوم شد، اما ریچارد نیکسون که در آن زمان رئیس جمهور آمریکا بود حکم او را به سه سال حبس خانگی کاهش داد.

نشریه کلمبوس لجر انکوایرر با وجود چاپ عذرخواهی او، به نقل از این نظامی سابق تاکید کرده که او اقداماتش را تنها در تبعیت از فرامین انجام داده است.

در زمان وقوع این کشتار، سربازان آمریکایی مشغول انجام یک ماموریت "جستجو و انهدام" با هدف ریشه کنی کمونیست ها در مناطقی بودند که خاستگاه ویت کنگ ها تلقی می شد.

گرچه سربازان آمریکایی نتوانستند در این ماموریت دشمن خود را بیابند، اما نیروی موسوم به "چارلی کمپانی" که درواقع گردان سوم تجسسی آمریکا در ویتنام را تشکیل می داد، غیرنظامیان غیرمسلح را جمع کردند و به گلوله بستند.

وقتی بیش از یک سال بعد، خبر حادثه مای لی (May Lai) منتشر شد، به وجهه ارتش آمریکا ضربه ای جبران نشدنی وارد کرد و اعتقاد بر آن است که این حادثه باعث شد نظر افکار عمومی درباره جنگ ویتنام تغییر کند.