انتقاد شدید رئیس 'اف بی آی' از آزادی مقراحی

مولر رئیس اف بی آی
Image caption رئیس اف بی آی: آزاد شدن مقراحی عدالت را به تمسخر گرفته است

رابرت مولر، رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، از اقدام وزیر دادگستری اسکاتلند در آزادی عبدالباسط علی مقراحی، "عامل" بمبگذاری لاکربی به شدت انتقاد کرده است.

رئیس اف بی آی با ارسال نامه ای به کنی مک آسکیل، وزیر دادگستری اسکاتلند، این تصمیم را "توجیه ناپذیر" توصیف کرد و آن را برای عدالت "زیان آور" دانست.

وزیر دادگستری اسکاتلند روز پنج شنبه (20 اوت) با استناد به قوانین این کشور، "ترحم" را دلیل اصلی موافقتش با آزادی مقراحی اعلام کرد.

او در عین حال با خانواده های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده بود.

اما رئیس اف بی آی در نامه اش خطاب به وزیر دادگستری اسکاتلند نوشته که با آزاد کردن مقراحی، اندوه خانواده های قربانیان بمبگذاری لاکربی را به تمسخر گرفته است.

نامه آقای مولر مورخ 21 اوت است، اما اف بی آی آن را روز شنبه (22 اوت) منتشر کرد.

رئیس اف بی آی در این نامه که نسخه ای آن به خانواده های قربانیان بمبگذاری لاکربی فرستاده شده است، همچنین به وزیر دادگستری اسکاتلند می گوید که با آزادی مقراحی اصول عدالت و حاکمیت قانون را به تمسخر گرفته است.

عبدالباسط علی مقراحی به سرطان پروستات مبتلاست و به گفته پزشکان اسکاتلندی کمتر از سه ماه دیگر به عمرش باقی مانده است.

او عامل بمبگذاری در هواپیمای بوئینگ 747 شرکت هواپیمایی "پان آمریکن" شناخته شده بود.

آن هواپیما که در 21 دسامبر 1988 از لندن به مقصد نیویورک در پرواز بود، بر فراز شهر لاکربی اسکاتلند منفجر شد. بسیاری از مجموع 270 قربانی آن بمبگذاری شهروند آمریکا بودند.

Image caption سرهنگ قذافی با عبدالباسط مقراحی ملاقات کرد

رئیس پلیس فدرال آمریکا نوشته است که به عنوان معاون دادستان فدرال در آن زمان شخصا برای شناسایی عامل بمبگذار لاکربی فعال بوده و با واقعیت های این پرونده آشناست.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نیز پیشتر گفته بود که آزادی "عامل" قتل دستجمعی سرنشینان هواپیمای پان امریکن فقط هشت سال پس از آغاز دوره زندان او، " اقدامی اشتباه" است.

دولت وی از لیبی خواسته بود که از عبدالباسط مقراحی مانند یک قهرمان استقبال نکند و او را تحت بازداشت خانگی قرار دهد.

اما استقبال گرم از مقراحی در لیبی به یک موضوع جنجالی تبدیل شده است.

انتشار گزارش های خبری و تصویری مراسم شادمانی شهروندان لیبی هنگام ورود عبدالباسط المقراحی به طرابلس واکنش دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا را نیز در پی داشته است.

او خوشامدگویی به مقراحی را باعث "تاسف عمیق" دانسته است.

به گفته وزیر امور خارجه بریتانیا، "صحنه استقبال از مسئول قتل عام گروهی از افراد بی گناه به عنوان یک قهرمان در طرابلس عمیقا نگران کننده بوده است."

وی در عین حال تاکید کرد که دولت بریتانیا در آزادی عبدالباسط المقراحی دخالتی نداشته است.

با این همه، سرهنگ معمر قذافی رهبر لیبی، از گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا در ارتباط با آزادی مقراحی قدردانی کرده است.

وی که شخصا با مقراحی ملاقاتی داشته، گفته است که گوردون براون، مقام های دولت محلی اسکاتلند را ترغیب کرده بود که برای آزادی مقراحی "تصمیمات شجاعانه ای" بگیرند.

پیشتر، سیف الاسلام قذافی، پسر رهبر لیبی، روابط تجاری لیبی با بریتانیا را دلیل آزادی عبدالباسط مقراحی توصیف کرده بود.

سیف الاسلام قذافی به تلویزیون لیبی گفته بود توافق بر سر آزادی عبدالباسط مقراحی در جریان گفتگوهای نفت و گاز لیبی با بریتانیا صورت گرفته بود.

بریتانیا این ادعا را رد کرده است.

برخی معتقدند که عامل واقعی بمبگذاری لاکربی عبدالباسط مقراحی نبوده است. آن ها مقام های ارشد دولت لیبی را مجرمان اصلی این رخداد مرگبار دانسته اند.

آقای مقراحی در جریان محاکمه همواره بر بی گناهی خود تاکید داشت و هرگز مسوولیت دخالت در بمبگذاری را نپذیرفت.

مطالب مرتبط