رئیس جمهوری کره جنوبی با نمایندگان کره شمالی دیدار کرد

دیدار لی میونگ-باک با هیات کره شمالی
Image caption دیدار لی میونگ-باک با هیات کره شمالی پیش از تشییع جنازه رهبر پیشین کره جنوبی انجام شد

لی میونگ-باک، رئیس جمهوری کره جنوبی با هیاتی از نمایندگان کره شمالی دیدار کرده است.

دیدار آقای لی با نمایندگان کره شمالی پیش از برگزاری تشییع جنازه کیم دای-جونگ، رئیس جمهوری پیشین کره جنوبی انجام شد.

هیات شش نفره کره شمالی حامل پیامی از کیم جونگ-ایل رهبر این کشور بود. اعضای این هیات ابراز امیدواری کردند دو کشور مشکلات خود را به وسیله گفتگو حل کنند.

کره شمالی پیش از این همواره از لی میونگ-باک به عنوان فردی سرسپرده و خائن نام برده است و کارشناسان دیدار سی دقیقه ای نمایندگان این کشور با او را تحول مهمی در روابط دو کره می دانند.

کیم کی-نام، سرپرست هیات کره شمالی پس از این دیدار گفت:‌‌ "همه چیز به خوبی پیش رفت." او از توضیح بیشتر درباره این دیدار خودداری کرد.

کیم دای-جونگ به علت تلاش هایش برای بهبود روابط به کره شمالی جایزه صلح نوبل را در سال ۲۰۰۰ دریافت کرده بود. مراسم تشییع جنازه او روز یکشنبه در پارلمان کره جنوبی برگزار شد.

تلاش برای بهبود رابطه

هیات کره شمالی روز شنبه با هیون این-تک، وزیر وحدت دو کره در سئول دیدار کرد. نمایندگان کره شمالی برای ادای احترام به کیم دای-جونگ به سئول سفر کرده بودند.

دیدار نمایندگان دو کره نخستین دور از مذاکرات دو کشور پس از به روی کار آمدن لی میونگ-باک در فوریه ۲۰۰۸ است.

کیم یانگ-گون، از مقام های کره شمالی که مسوول روابط بین دو کره است در دیدار با آقای هیون گفت: "پس از دیدار با تعداد زیادی از شهروندان کره جنوبی باید بگویم که روابط دو کره باید در اولین فرصت ممکن بهبود یابد."

او گفت:‌ "ما فرصت کمی برای گفتگو داشته ایم ... امیدوارم نخستین دور گفتگوهای در سطح بالا در دوره ریاست جمهوری لی میونگ-باک فرصت لازم برای برقراری گفتگوهای صریح را فراهم کند."

کره شمالی امسال یک آزمایش هسته ای انجام داده است و به طور آزمایشی یک موشک دوربرد را برفراز ژاپن پرتاب کرده است.

در این حال این کشور به تازگی به اقدام های آشتی جویانه ای مانند آزاد کردن دو خبرنگار آمریکایی و یک کارگر کره جنوبی دست زده است.

این کشور همچنین از علاقه خود به گفتگوی مستقیم با ایالات متحده و از سرگیری دیدارهای توریستی شهروندان دو کره و اعطای مجوز سرمایه گذاری به شرکت های کره جنوبی خبر داده است

تحلیلگران می گویند تحریم های سازمان ملل متحد فشار زیادی را به اقتصاد کره شمالی وارد کرده است و این کشور قصد دارد با جذب گردشگر و سرمایه گذاری خارجی به منابع مالی مورد نیاز دست یابد.

مطالب مرتبط