محاکمه 'عوامل حزب الله' در مصر آغاز شد

محاکمه بیست و شش نفر که متهم به برنامه ریزی برای انجام حملاتی در خاک مصر بودند در این کشور آغاز شده است.

این افراد متهم هستند که به نیابت از حزب الله لبنان قصد انجام چنین اقداماتی را داشتند. حزب الله لبنان تلاش برای انجام هرگونه حمله در داخل خاک مصر را رد کرده است.

دادستانی مصر می گوید این افراد متهم به برنامه ریزی برای حمله به آبراه سوئز و اماکن توریستی این کشور هستند. محاکمه این بیست و شش نفر در دادگاه امنیتی صورت می گیرد.

دادستانان مصری می گویند این افراد به تلاش برای قتل، جاسوسی برای یک سازمان خارجی با هدف انجام عملیات تررویستی و در اختیار داشتن سلاح متهم شده اند.

دو نفر از این افراد لبنانی، پنج نفر فلسطینی و نوزده نفر بقیه مصری هستند.

دبیرکل حزب الله لبنان در زمان دستگیری این افراد گفته بود که یکی از بازداشت شدگان برای این گروه کار می کند. به گفته مقام های این گروه، این فرد مسئول تامین سلاح برای پیکارجویان فلسطینی در غزه بود.

این اظهارنظر سید حسن نصرالله باعث خشم مقام های مصری شد.

دبیرکل حزب الله لبنان در این باره گفته بود که این فرد با گروه فلسطینی حماس علیه اسرائیل همکاری داشت. او تاکید کرده بود "اگر کمک کردن به فلسطینی ها، جرم است، من رسما به این جرم اعتراف می کنم."

حزب الله لبنان و دولت مصر روابط نزدیکی با هم ندارند و سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان چند بار به شدت از حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر به خاطر عملکردش در جریان بحران غزه انتقاد کرده است. رسانه های دولتی مصر هم از زمان این بازداشت ها به طرز بی سابقه ای به رهبر حزب الله حمله کرده اند.

در اوج بحران بازداشت این افراد، وزیر امور خارجه مصر، ایران را متهم کرد که از طریق حزب الله لبنان به دنبال نفوذ در مصر است.

ایران و مصر روابط دیپلماتیک ندارند و تلاش ها برای برقراری روابط تا کنون نتیجه ای به بار نیاورده است.

مطالب مرتبط