'پنتاگون سیاستش درباره صلیب سرخ را تغییر داد'

Image caption بازداشتگاه آمریکا در بگرام افغانستان

گزارش ها از آمریکا حاکی است که وزارت دفاع این کشور سیاستش را به گونه ای تغییر داده است که ارتش اکنون موظف باشد هویت افرادی را که به ظن اقدامات پیکارجویانه بازداشت کرده است و در مخفی ترین زندان های خود نگه داری می کند، در عرض دو هفته در اختیار کمیته بین المللی صلیب سرخ قرار دهد.

در گزارش هایی که در رسانه های آمریکایی منتشر شده، آمده است که اکنون صلیب سرخ جهانی در عرض دو هفته پس از بازداشت افراد و انتقال آنها به اردوگاه های مخفی آمریکا در افغانستان و عراق از مشخصات آنها مطلع خواهد شد.

صلیب سرخ جهانی، که مقر آن در ژنو سوئیس است، با این که سال هاست تلاش می کرده پنتاگون را راضی کند به کارمندان این کمیته اجازه دهد به همه زندانی ها دسترسی داشته باشند، حاضر نشده است این گزارش ها را تائید کند.

مقام های صلیب سرخ روز یکشنبه (23 اوت)، گفتند گفتگوهای این کمیته با پنتاگون همواره محرمانه بوده است.

مطبوعات آمریکا در شماره های آخر هفته خود به طور گسترده در این باره گزارش چاپ کرده اند و از منابع نظامی آمریکا نقل قول کرده اند که پنتاگون روند عملیات ویژه خود - یا کنترل هویت و فعالیت افراد مظنون - در اردوگاه های آمریکا در عراق و افغانستان را تغییر داده است.

این منابع می گویند ارتش آمریکا انتقال اطلاعات به کمیته صلیب سرخ را آغاز کرده است.

این اطلاعات درباره هویت تمام پیکارجویان خارجی و مظنونین اقدامات تروریستی است که در این اردوگاه ها نگه داری می شوند.

تا کنون ارتش آمریکا می توانسته است یک زندانی را تا دو هفته در حبس نگه دارد اما اغلب اوقات این مدت زمان در زندان های مخفی این نیروها خیلی طولانی تر می شده است.

سارا رینزفورد، گزارشگر بی بی سی در ژنو سوئیس، می گوید رویه جدید و شفاف تر پنتاگون که رسانه های آمریکا گزارش کرده اند، ظاهرا بخشی از بازنگری گسترده تر بازداشتگاه های آمریکا در خارج از این کشور و همچنین شیوه بازجویی زندانیان محبوس در این بازداشتگاه هاست.

دولت باراک اوباما بعد از روی کار آمدن این بازنگری را آغاز کرده است.

خبر تغییر سیاست پنتاگون در حالی در آمریکا منتشر شده است که انتظار می رود در روزهای آینده سیا، سازمان اطلاعات آمریکا، گزارش بازرسی از زندان های مخفی این کشور را منتشر کند.

این گزارش است قرار است شامل جزئیات سوء رفتار جسمی و روانی با زندانیان در بازداشتگاه های مخفی آمریکا در عراق و افغانستان باشد.

گزارشگر بی بی سی می گوید انتظار می رود که در این گزارش از جمله اعدام های نمایشی و در یک مورد تهدید یک زندان با اسلحه و مته برقی شرح داده شود.