یونان: 37 هزار هکتار زمین سوخت

Image caption در طی شب، آتش سوزی در شمال آتن از آکروپولیس هم دیده می شد

شدت تندبادهایی که در سه روز گذشته باعث گسترش آتش سوزی گسترده در شمال آتن، پایتخت یونان شده بود کاهش یافته است و آتش نشانان موفق شده اند در برخی نقاط آتش را تحت کنترل درآورند.

این آتش سوزی ها باعث از بین رفتن بافت جنگلی و سبز در 150 کیلومتر مربع در اطراف آتن شد. آتن به عنوان یکی از شهرهای اروپایی توصیف می شود که محدوده آن بطور روزافزودی درحال گسترش است و عمده ساختمان های آن بتونی هستند.

با این وجود ده ها خانه در آتش سوختند و گرچه تقریبا تمام 10 هزار سکنه منطقه آجیوس استفانوس (در 23 کیلومتری شمال شرق آتن) با پای پیاده یا با اتومبیل مجبور به فرار از محل سکونت خود شده اند، تعداد معدودی از این افراد حاضر به این کار نشدند و با شلنگ آب باغ های خود، سطل و بیل از خانه های خود دربرابر آتش دفاع کردند.

چندین کشور هواپیماهای مخصوص اطفاء حریق خود را به یونان اعزام کرده اند و این هواپیماها مشغول ریختن آب بر روی نواحی دچار شده به آتش سوزی بوده اند.

رسانه های محلی خبر می دهند که اکنون عمده تلاش متوجه آتش سوزی شده است که روز یکشنبه 23 اوت در ناحیه ویوتیا در شمال آتن آغاز شده است.

شهر ماراتن که در آن اماکن باستانی و موزه های مهمی قرار دارد در محاصره آتش قرار داشت و به نظر می رسید آتش از تپه های منتهی به این شهر به تدریج به آن نزدیک تر می شود اما به نظر می رسد اکنون تهدیدی متوجه این شهر نیست.

بنا به گزارش ها از روز شنبه 22 اوت بیش از 90 مورد آتش سوزی جدید آغاز شده و بیش از 37 هزار هکتار از زمین های سبز در آتش سوخته است. یک فرماندار محلی آتن آتش سوزی رخ داده را "فاجعه زیست محیطی" خواند.

Image caption هلی کوپتر ها و هواپیماهای آب پاش بی وقفه در حال فعالیت بوده اند

به گفته ساکنان آتن بوی سوختگی در کل شهر آتن به مشام می رسد و ابر سنگینی از دود آسمان شهر را فرا گرفته است.

دو سال قبل، وقوع آتش سوزی دار یونان به مرگ بیش از 70 نفر منجر شد، اما در آتش سوزی اخیر گزارشی از تلفات مخابره نشده است. یک سخنگوی دولت این مسئله را به خاطر کار بی وقفه خدمات کمک رسانی و نجات دانست.

این سخنگو همچنین اعلام کرد یونان خطر آنی را پشت سر گذاشته است.

این آتش سوزی باعث مناقشه سیاسی نیز شده است.

شهردار آتن دولت را متهم کرد که هیچ برنامه ای برای مقابله با آتش ندارد.

رهبر حزب کمونیست یونان هم مدعی شد که این حادثه، یک توطئه سازماندهی شده بوده تا از طریق آن نواحی شمال آتن از کارگاه های سختمانی پاکسازی شود.

مقصر آتش سوزی قبلی در سال 2007 نیز خرابکارانی قلمداد شدند که گفته شد با هدف خالی کردن زمین اقدام به ایجاد آتش کرده اند.

با این حال وزیر دارایی یونان انتقادها را رد کرد و گفت: "در این شرایط ناراحت کننده، وقت انتقاد نیست."

مطالب مرتبط