'اعترافات بمبگذار' از تلویزیون عراق پخش شد

Image caption بمبگذاری های اخیر در هجده ماه گذشته بی سابقه بوده است

تلویزیون عراق برنامه ای را پخش کرده است که ادعا می کند اعترافات یک مامور پلیس سابق به دست داشتنش در بمبگذاری های مرگ بار اخیر در بغداد است.

این مرد گفت هماهنگ کردن این حملات کار مشترک او و یکی از اعضای ارشد حزب غیرقانونی و منحل شده بعث مقیم سوریه بوده است.

انفجارهایی که در روز چهارشنبه گذشته (19 اوت)، در نزدیکی دو وزاتخانه در بغداد رخ داد باعث مرگ 95 نفر شد.

مقام های ارشد عراق گفته اند که برخی از اعضای نیروهای امنیتی عراق احتمالا با مهاجمانی که دست به این بمبگذاری ها زده اند، همدست بوده اند.

گزارشگران می گویند مقام ها و نمایندگان پارلمان عراق تقصیر این حادثه را به گردن ناموفق بودن تدابیر امنیتی انداخته اند.

نیروهای نظامی آمریکا در پایان ماه ژوئن گذشته از شهرهای عراق بیرون کشیدند و مسئولیت امنیت این مناطق را به نیروهای امنیتی عراق واگذار کردند.

"دستور از سوریه"

مردی که خود را وسام علی کاظم ابراهیم معرفی کرده است یکشنبه شب در تلویزیون عراق اعتراف کرد.

مظنون پنجاه و هفت ساله گفت او یکی از اعضای حزب غیرقانونی و منحل شده بعث است. صدام حسین در راس این حزب بر عراق ریاست می کرد.

آقای ابراهیم گفت: "یک ماه پیش سطام فرحان، رئیسم در حزب بعث که در سوریه اقامت دارد، با من تماس تلفنی گرفت تا عملیاتی را برای بی ثبات کردن رژیم فعلی عراق انجام دهم."

به دنبال حمله نظامی نیروهای به رهبری آمریکا به عراق در مارس سال 2003 و سقوط رژیم صدام حسین، بسیاری از مقام های بعثی به سوریه گریختند.

آقای ابراهیم گفت سازمان او به یک رابط که به نحوه استقرار نیروهای امنیتی در جاده های شهر مقتدیه در استان دیاله، در شمال شرقی بغداد، وارد بوده 10 هزار دلار پول داده است.

آقای ابراهیم مسئولیت بمبگذاری ها در وزارتخانه های دارایی و امور خارجه عراق در منطقه محافظت شده بغداد را متقبل شده است.

تصاویر ویدیویی که توسط دوربین های مخفی در منطقه محافظت شده بغداد گرفته شده و شبکه های تلویزیونی عراق آن را پخش کرده اند، کامیونی را نشان می دهد که به سمت دروازه مقابل ساختمان وزارت امور خارجه در حرکت است. این کامیون حامل سه تانکر قرمز آب است که ظاهرا مواد منفجره در آنها جاسازی شده بود.

در حمله ای که به وزارت دارایی شد از یک کامیون یخچال دار استفاده شده بود.

روز شنبه (22 اوت)، هشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، گفت پیکارجویانی که دست به این حملات زده اند فقط می توانستند با همکاری نیروهای امنیتی از پست های بازرسی وزارتخانه ها عبور کرده باشند.

مطالب مرتبط