اوباما از تشکیل گروهی نخبه برای بازجویی حمایت کرد

بازداشت در بعقوبه
Image caption نحوه رفتار با زندانیان در برخی زندانهای آمریکایی مورد رسیدگی قرار می گیرد

مقام های کاخ سفید گفته اند که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از تشکیل گروهی نخبه برای بازجویی از مظنونین اقدامات تروریستی حمایت کرده است.

این واحد بازجویی در مرکز اف بی آی، اداره پلیس فدرال آمریکا، در واشنگتن مستقر و توسط کاخ سفید نظارت خواهد شد.

این خبر ساعاتی پیش از انتشار کامل پرونده بدرفتاری سازمان سیا، مرکز اطلاعات آمریکا، با تعدادی از زندانیان متهم به اقدامات تروریستی اعلام شده است.

همچنین روز دوشنبه (24 اوت)، رسانه های آمریکا گفتند که وزارت دادگستری آمریکا پرونده دهها مورد از بدرفتاری با زندانیان را که ممکن است زمینه پیگرد احتمالی ماموران متخلف سیا را فراهم کند، مجددا به جریان می اندازد.

"عوامل مختلف"

دنیل سندفورد، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید که در آمریکا نگرانی شدیدی درباره انجام بازجویی ها توسط گروه های مختلف، شامل سیا، ارتش و اف بی آی، وجود دارد.

گزارشگران می گویند آقای اوباما قصد دارد همه عوامل را در کنار یکدیگر قرار دهد و روشی از بازجویی از مظنونین را پایه ریزی کند که اجرای آن به طور منظم و مناسب کنترل شود.

نام گروه از کارشناسان چندین سازمان انتظامی و اطلاعاتی آمریکا تشکیل خواهد شد.

یکی از مقام های سیا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این سازمان از این حرکت جدید استقبال می کند چون نمی خواهد در بازداشت های دراز مدت مشارکت داشته باشد.

گزارش کامل

سال گذشته، گزارش نتیجه تحقیقات سازمان سیا در سال 2004 با حذف بخش های مهمی از آن انتشار یافت اما برخی از سازمان های مدافع حقوق بشر آن را بی خاصیت و فاقد اطلاعات لازم دانستند.

به گزارش رسانه های خبری آمریکایی، گزارش تهیه شده توسط بازرس کل سازمان سیا حقایق تکان دهنده ای از اعمال فشار بر زندانیان برای وادار کردن آنان به دادن اطلاعات را فاش می کند.

از جمله در این گزارش آمده است که به منظور ارعاب متهمان، که به ظن ارتباط با شبکه القاعده یا تدارک اقدامات تروریستی در افغانستان و عراق بازداشت و زندانی شده بودند، باز جویان به نشان دادن اسلحه و حتی مته برقی و تهدید متهمان به استفاده از آنها متوسل می شدند.

در این گزارش آمده است که در خلال بازجویی از یکی از مظنونان، صدای شلیک اسلحه از اتاق مجاور به گوش رسید تا فرد تحت بازجویی گمان کند که شخصی را در آن اتاق به قتل رسانده اند.

در این گزارش، سایر موارد شکنجه روانی، از جمله تهدید به اعدام، نیز دیده می شود که حتی در دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، استفاده از آنها به منظور وادار کردن مظنونان به اعتراف، غیرقانونی و جرم محسوب می شد.

مطالب مرتبط